10 gier, które wyznaczyły kierunek rozwoju

Data dodania: jakiś czas temu
reklama

Zanim zaczniesz czytać dalej uprzedzam – ten tekst jest odzwierciedleniem mojego subiektywnego punktu widzenia. Nie znajdziesz tutaj obiektywnych porównań i profesjonalnych treści :).

Postanowiłem przedstawić Wam 10 serii gier, które moim zdaniem wyznaczyły trendy rozwoju dzisiejszych gier. Gry rozpisane są jedna pod drugą, ponieważ system „galerii”, które stosują inne serwisy strasznie mnie zawsze irytował, myślę, że Was także.

Ciekaw jestem czy zgodzicie się z treścią tego artykułu czy nie. Tak czy owak, zapraszam później do dyskusji w komentarzach pod artykułem 🙂

10. Operation Flashpoint

Kto jeszcze pamięta tę grę? Ja gram w nią do dziś :). OFP był chyba pierwszą grą, która oferowała graczowi ogromne pole bitwy, możliwość korzystania z każdego pojazdu na mapie oraz niezwykłą (jak na dawne czasy) realność pola bitwy. OFP moim zdaniem dał początek, pomysł na serię Battlefield. Silnik graficzny gry był na tyle zoptymalizowany, że był w stanie wyświetlać ogromne tereny i lasy (dużo większe, niż te w dzisiejszym Battlefield 3), a jeden strzał potrafił zabić gracza na miejscu. Gra wyłącznie dla cierpliwych graczy, którzy cenią sobie realność pola bitwy i nie zraża ich, że po 3 godzinach misji mogą pod koniec zginąć. Typowo taktyczna gra.

9. StarCraft / WarCraft 3

Stare dobre RTSy, sprzedawane do dziś. Gry te wyznaczyły nowy trend dla strategii czasu rzeczywistego. Pokazały, że strategia powinna dawać nam różne, odpowiednio zbalansowane rasy, które różnią się sposobem grania, a nie tylko wyglądem jednostek. Dziś następca, StarCraft 2 bije rekordy popularności w strategicznych rozgrywkach sieciowych.

8. World of WarCraft (WoW)

Zostajemy przy „blizzardowych” klimatach, czyli WarCraft jako MMO z abonamentem. Nie ma w tej chwili drugiej tak popularnej gry sieciowej w klimatach fantasy jak World of WarCraft. Gra, mimo iż wymaga płacenia abonamentu ma bardzo wielu sympatyków, a niektórzy są wręcz uzależnieni od świata WoWa.

7. The Sims

Popularny „simsy” może nie wyznaczyły jakiegoś trendu, bo nie słyszałem o godnej konkurencji dla tej pozycji. Ta gra jednak ukradła serca wielu kobietom jak żadna inna, dlatego uznałem, że jest ona godna wspomnienia w tym zestawieniu.

6. Gothic

Pierwsza część Gothic’a była hitem hitów – wciągająca i zaskakująca fabuła, ładna grafika, mówione dialogi z pełnym polskim dubbingiem, tętniący życiem otwarty świat oraz możliwość walki w trybie zręcznościowym, gdzie to nie statystyki postaci decydowały o zwycięstwie a nasze umiejętności zręcznościowe. Gothic pokazał, jak należy tworzyć gry cRPG.

5. Grand Theft Auto 3

Co prawda już pierwsze GTA zrobiło furorę, to dopiero trzecia część, kiedy przeniesiono wszystko do świata 3D pokazała prawdziwy potencjał tego tytułu. Całkowita swoboda, różnorodne misje i żyjący świat sprawiły, że jest to jedna z najpopularniejszych marek wśród gier.

4. Company of Heroes

To pierwszy tak bardzo agresywny RTS (strategia czasu rzeczywistego). Gry typu RTS miały jeden zasadniczy problem – część graczy lubiła się „bunkrować” zamiast iść do walki na środek mapy. CoH całkowicie to zmienił. By pozyskiwać fundusze na działania wojenne musimy zdobywać kolejne tereny mapy, bo to właśnie kontrola terytoriów daje nam zasoby. Dzięki takiemu rozwiązaniu gra zmusza nas byśmy „biegali” po całej mapie. Proste i pomysłowe.

3. Battlefield 1942

Tej gry chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Całkowita swoboda gry, możliwość korzystania z pojazdów, czołgów, łodzi, łodzi podwodnych, lotniskowców, samolotów, dział itd. Jedna z najlepszych sieciowych strzelanek w historii. Battlefield 3 jest jego godnym następcą, tyle, że w czasach współczesnych z możliwością niszczenia otoczenia i piękną grafiką. Do starego BF 1942 istnieje szereg rożnych modów, które zostały opisane tutaj w formie wideo.

2. Call of Duty

Pierwszy Call of Duty poza ciekawą kampanią oraz trybem mutliplayer zaserwował nam coś jeszcze – pierwszy w historii system celowania za pomocą przyrządów karabinu. Dziś każdy szanujący się FPS korzysta z takiego trybu „przybliżania obrazu”.

1. Call of Duty 2 / Call of Duty 4: Modern Warfare

Co takiego wniósł Call of Duty 2? Zniknął pasek z życiem (tzw. HP), nie było apteczek. HP regenerowało się automatycznie, jeżeli gdzieś na chwilę się schowamy. Początkowo system ten był masowo krytykowany, dziś nie wyobrażamy sobie by było inaczej. Dzięki temu możemy grę przechodząc „lajtowo” niż spinać się, że zaraz HP nam się skończy. Większość strzelanek stosuje dziś ten system.

Call of Duty 4 natomiast wprowadził coś, co konkurencja stara się naśladować – filmową akcję i szybki multiplayer, który przyciąga wiele milionów graczy na całym świecie. To właśnie na sukcesie Modern Warfare swoją potęgę budują kolejne części Call of Duty.

To tyle. Może macie inne zdanie? Może Waszym zdaniem inne gry powinny zostać tutaj wymienione? Piszcie w komentarzach! 🙂


PS. jeśli masz konto na Facebooku, polub fanpage Konkretnego. Dzięki!

Bądź miły! Uwielbiam wchodzić z Wami w dyskusję, proszę jednak, by krytyka była konstruktywna. Komentarz, który ma na celu obrażać mnie lub moich Czytelników może zostać usunięty. Tutaj każdy ma czuć się dobrze :)

Jestem także tutaj


YouTube - ostatni film z Filek.TV

YouTube - ostatni film z Konkretny.pl

Discord

Chcesz ze mną pograć?
Wbijaj na mój Discord

O blogu

Konkretny.pl to blog technologiczny, którego tematyka porusza kilka specjalistycznych dziedzin. Jednymi z najważniejszych są zagadnienia dotyczące technologii i Internetu, ale nie brakuje tutaj również typowych tekstów dotyczących finansów, marketingu, programowania, a nawet gier komputerowych. Życzę przyjemnej lektury :)


Social Media

 © 2011-2022 Konkretny.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wszystkie posty piszę w dobrej wierze. Nie odpowiadam jednak za wszelkie szkody, treść komentarzy oraz autentyczność informacji na stronie. Informuję, że publikowane pliki zostały sprawdzone programem antywirusowym w aktualnej wersji. Nie biorę jednak odpowiedzialności, jeśli coś się stanie.

| O mnie |   | Polityka Prywatności |   | Kontakt |