Automatyzacja – pomaga czy szkodzi?

Data dodania: jakiś czas temu
reklama

fabryka

Od lat firmy zarówno te produkcyjne jak i usługowe dążą do automatyzacji zachodzących procesów w przedsiębiorstwach. Generalnie ma to pomóc w ich działaniach na rynku, pracownicy jednak boją się o swoje posady. Gdzie jest równowaga?

Firmy produkcyjne

W firmach produkcyjnych automatyzacja najmocniej widoczna jest na różnego rodzaju taśmach produkcyjnych, gdzie skomplikowane maszyny wykonują za człowieka wiele prac. Maszyna robi to po prostu szybciej i taniej. W tym sektorze pracownicy najmocniej boją się zmian w przedsiębiorstwie. Każda nowa maszyna, która ma zastąpić człowieka potencjalnie grozi redukcją zatrudnienia. Ale czy tak musi być zawsze? Niekoniecznie. Czasami wprowadzenie nowej maszyny ma zadanie pomóc pracownikowi w wykonywaniu zadań, a nie go zastąpić. Człowiek najczęściej i tak jest potrzebny chociażby do kontrolowania tego, czy wszystko idzie tak jak należy. Choć niestety nie zawsze jest to regułą.

Firmy usługowe

Firmy, które zajmują się głównie świadczeniem usług podejście do automatyzacji traktują nieco inaczej – głównie informatyczne. Mam na myśli systemy takie jak CRM czy ERP, które pomagają od strony zarządzającej. Oczywiście firmy produkcyjne też bardzo często korzystają z takich narzędzi i w pewnym sensie można stwierdzić, że przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją są najbardziej zaawansowane w automatyzacji jako całości. Chcę podkreślić, że automatyzacja to nie tylko maszyny, to także systemy informatyczne, z których korzysta niemal każda firma.

Podsumowanie

Zmiany wokół nas są stale. Możemy i myślę, że powinniśmy próbować się do nich dostosować. Interes przedsiębiorcy rzadko kiedy jest zbieżny z interesem pracownika. Przedsiębiorca chce oszczędzać, pracownik zarabiać. Nie nastawiajmy się jednak negatywnie. Wiele z takich sytuacji można przekuć w pozytyw, trzeba tylko chcieć to dostrzec.


PS. jeśli masz konto na Facebooku, polub fanpage Konkretnego. Dzięki!
Tagi: , , , ,

Bądź miły! Uwielbiam wchodzić z Wami w dyskusję, proszę jednak, by krytyka była konstruktywna. Komentarz, który ma na celu obrażać mnie lub moich Czytelników może zostać usunięty. Tutaj każdy ma czuć się dobrze :)

Jestem także tutaj


YouTube - ostatni film z Filek.TV

YouTube - ostatni film z Konkretny.pl

Discord

Chcesz ze mną pograć?
Wbijaj na mój Discord

O blogu

Konkretny.pl to blog technologiczny, którego tematyka porusza kilka specjalistycznych dziedzin. Jednymi z najważniejszych są zagadnienia dotyczące technologii i Internetu, ale nie brakuje tutaj również typowych tekstów dotyczących finansów, marketingu, programowania, a nawet gier komputerowych. Życzę przyjemnej lektury :)


Social Media

 © 2011-2024 Konkretny.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wszystkie posty piszę w dobrej wierze. Nie odpowiadam jednak za wszelkie szkody, treść komentarzy oraz autentyczność informacji na stronie. Informuję, że publikowane pliki zostały sprawdzone programem antywirusowym w aktualnej wersji. Nie biorę jednak odpowiedzialności, jeśli coś się stanie.

| O mnie |   | Polityka Prywatności |   | Kontakt |