Czy Google to monopolista?

Data dodania: jakiś czas temu
reklama

google
W ostatnim czasie próbuje się ustalać takie prawo europejskie, które ma zmuszać Google do określonych działań lub po prostu mu zaszkodzić. Oficjalny powód jest jeden: Google to monopolista i trzeba go przytemperować. Ale czy rzeczywiście tak jest?

Monopolista czyli kto?

Dla mnie monopolista to firma, która jest jedyną firmą na danym rynku lub oferuje silnie unikatowy produkt, który nie ma godnego zamiennika. Taką firmą była kiedyś TPSA w Polsce. Jeśli chciało się mieć telefon stacjonarny byliśmy zmuszeni korzystać z usług wyłącznie tej jednej firmy, i to jest moim zdaniem monopolista.

Czy Google jest jedyną wyszukiwarką? Nie, możemy korzystać chociażby z Binga. Czy Google to jedyny dostawca poczty elektronicznej? Nie musimy korzystać z GMAILa, są inni dostawcy. Czy Google to jedyny dostawca usług statystycznych stron? Są inne usługi statystyczne. Wszystkie alternatywy w stosunku do Google są godnymi alternatywami. Można tak długo wymieniać. Z drugiej strony po co szukać alternatyw jak ktoś nam odpowiada? Niech inne firmy postarają się bardziej, nie brakuje ich.

Wyobraźcie sobie sytuację, w której Wasza firma odnosi sukces. Jak się czujecie, gdy ktoś mówi Wam jak prowadzić firmę oraz co umieszczać na waszej stronie internetowej, tylko dlatego, że klienci Was lubią? Jakbyście się poczuli, prowadząc sklep internetowy, a Komisja Europejska nakazuje Wam dać linki do konkurencji, bo uważa, że jesteście za dobrzy?

Uważam że podobnie jest z Google jak i po części Microsoftem, gdy kazano mu do jego własnego systemu dać wybór przeglądarek. Halo, to jest ich system, mogą promować Internet Explorer! Choć kwestia Microsoftu pod względem systemu może być sporna jeśli chodzi o monopol, to już zmuszanie firmy do wrzucania konkurencyjnych przeglądarek jest przegięciem.
Tak samo usługi Google są jego, nie mamy obowiązku z tego korzystać, mamy alternatywę!

Kto decyduje o sukcesie przedsiębiorstwa?

To my jako klienci wybieramy usługi. Podoba nam się Google? To z niego korzystamy, to my jako konsumenci wybieramy, która firma zarabia, a która nie. Dlatego uważam, że ingerowanie w prywatne sprawy firmy, próba regulowania prywatnej firmy konkretnymi przepisami prawa uważam za śmieszne i zwyczajnie zawistne. Dla usług Google istnieją naprawdę dobre alternatywy, dobre wyszukiwarki i inne usługi. Nie ma przepaści między tymi usługami. Problem jest w nas, użytkownikach, którzy czasami nie chcą szukać alternatyw i wyciągamy firmy na szczyt. Natomiast z punktu widzenia firmy nie widzę sensu karania jej za swój sukces.

A Wy jak uważacie? Jakie firmy na polskim rynku możemy podciągnąć pod definicję monopolisty? 🙂


PS. jeśli masz konto na Facebooku, polub fanpage Konkretnego. Dzięki!
Tagi: , , , , ,

Bądź miły! Uwielbiam wchodzić z Wami w dyskusję, proszę jednak, by krytyka była konstruktywna. Komentarz, który ma na celu obrażać mnie lub moich Czytelników może zostać usunięty. Tutaj każdy ma czuć się dobrze :)

Jestem także tutaj


YouTube - ostatni film z Filek.TV

YouTube - ostatni film z Konkretny.pl

Discord

Chcesz ze mną pograć?
Wbijaj na mój Discord

O blogu

Konkretny.pl to blog technologiczny, którego tematyka porusza kilka specjalistycznych dziedzin. Jednymi z najważniejszych są zagadnienia dotyczące technologii i Internetu, ale nie brakuje tutaj również typowych tekstów dotyczących finansów, marketingu, programowania, a nawet gier komputerowych. Życzę przyjemnej lektury :)


Social Media

 © 2011-2021 Konkretny.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wszystkie posty piszę w dobrej wierze. Nie odpowiadam jednak za wszelkie szkody, treść komentarzy oraz autentyczność informacji na stronie. Informuję, że publikowane pliki zostały sprawdzone programem antywirusowym w aktualnej wersji. Nie biorę jednak odpowiedzialności, jeśli coś się stanie.

| O mnie |   | Polityka Prywatności |   | Kontakt |