Eksperyment socjologiczny na serwerach CS GO

Data dodania: jakiś czas temu
reklama

Ja wraz z moją połowicą, Babą Na Serwerze postanowiliśmy przeprowadzić drobny eksperyment socjologiczny na serwerach Counter Strike: Global Offensive. Eksperyment polegał na badaniu zachowaniu graczy w różnych sytuacjach oraz na fakt przebywania dziewczyny na serwerze. Wyniki dla jednych będą oczywiste, a dla innych ciekawe. Zapraszam do lektury!

Counter Strike to co prawda przykład i myślę, że poniższe zachowania można zauważyć także na serwerach innych gier, jednak to właśnie w Counter Strike zauważam je najbardziej. Na wstępie zaznaczę, że ja wraz z moją lubą jesteśmy przeciętnymi graczami, także raz mamy lepsze akcje, a raz totalnie słabe, przez co myślę, że całe „badanie” ma jakieś mniej lub bardziej wiarygodne odbicie.

1. Hejt głównie na polskich serwerach?

Nie lubię wrzucać wszystkich do jednego worka, ale obserwując sytuację na polskich, a na zagranicznych serwerach mam subiektywne odczucie, że najmniej kulturalne towarzystwo jest na serwerach polskich, choć nie na każdym. I to wcale nie jest wina „gimbazy”. Niestety po głosie słychać sporo „starych” graczy, którzy zwyczajnie nie odróżniają zabawy od rzeczywistości i cisną inwektywami po danych graczach lub ich matkach jakby walczyli co najmniej o przeżycie w realu lub o wielkie pieniądze w turnieju ESL. Bardzo żałosne sytuacje. Na serwerach zagranicznych najwyżej na czacie zobaczę smutną buźkę lub po prostu stęknięcie, że nie wyszło, ale nikt mnie jeszcze nie wyzwał (może mam akurat takie szczęście).

Jak do tej pory jedynym polskim serwerem, który znam, i na którym panuje jako taka kultura jest serwer MC Grzesia (link do kanału: KLIK), który przyciągnął ludzi ze względu na swoje filmiki, na których to właśnie z takiego hejtu się na swój sposób naśmiewał. Zobaczcie sobie jeden z jego filmików w jak pozytywne sytuacje można zmienić niektóre akcje 🙂

2. Hejt na ostatniego żyjącego

Myślę, że to już jest klasyka. Niemal zawsze jak prawie cała drużyna zginie, wszyscy obserwują tego ostatniego żyjącego, co jest normalne. Nie rozumiem jednak tylko tego, że na tego ostatniego ciśnie się najwięcej bluzgów. Dlaczego? Bo ośmielił się przeżyć najdłużej? A reszta? A Ci „pro” gracze, którzy zginęli na początku to co zrobili? 🙂 Bo wniosek wysuwa się taki, że lepiej zginąć wcześniej niż później być obrażanym, zwłaszcza, gdy gramy tak sobie. Nie powinno tak być.

3. Dziewczyna na pokładzie

Ciekawe zachowania graczy można zaobserwować gdy zorientują się, że na serwerze gra dziewczyna. Nagle przestają głosować za jej wyrzuceniem 🙂 Co więcej, obserwuje się zwiększenie poziomu kultury, jakby mniej przeklinają, ale i próbują ją poderwać na swój sposób. Zdarzają się jednak też tacy, którzy składają konkretne propozycje jak „chce się z tobą ruc*ać”. Niektórzy gracze zaraz po tym próbowali ją nawet dodać do znajomych na Steam. Generalnie pozytywnie, tak przynajmniej bywa niemal zawsze na serwerze wspomnianego MC Grzesia.

Jednak gdy wczoraj graliśmy w nocy na innym polskim serwerze niestety spotkaliśmy się z drwinami, w stylu „graj na strzałkach”, „co za tępa dzida” czy nawet wprowadzanie w błąd na czacie głosowym byleby się ponaśmiewać i to były „stare byki”, bo gimbaza o 3 w nocy chyba nie gra, no i po głosie młodo nie brzmieli. Także różnie z tym bywa.

4. „Pro” dziewczyna to nie dziewczyna

Ciekawe zachowania obserwuje się wobec dobrze grającej dziewczyny. Taką dziewczyną jest moja siostra cioteczna, Karolina. Ona także spotyka się z zachowaniami uprzejmymi i matrymonialnymi, ale równie często gracze zarzucają jej, że nie jest dziewczyną, bo gra za dobrze (musiałaby udowadniać płeć za pomocą głosu na mikrofonie) lub zarzucają jej oszukiwanie i jest wyrzucana z serwera.

5. Jacy gracze najgorsi?

Mam tu na myśli poziom kultury. Z tym jest różnie. Wyzywają się zarówno gracze z nickami klanowymi jak i gracze „zwykli”. Za to gdy już jest koniec meczu i trwa tzw. drop czyli gra rozdziela unikalne przedmioty dla niektórych graczy największy „ból dupy” mają Ci z nickami klanowymi, że dobrą giwerę dostał „noob” a nie oni. Mam przy tym niezły ubaw z płaczu jaki jest na czacie głosowym. Tak wynika z moich obserwacji.

6. Gra 4fun – czyli gdzie pograć bez spiny?

Chyba tylko na LANie z ludźmi, których znasz. Niestety mentalność graczy (przynajmniej u nas) jest taka, że przeżywają oni grę. Jak przegrywają to się wściekają. Rozumiem, gdyby akcja działa się na turnieju, na którym do zgarnięcia są jakieś nagrody. Ale zwykły serwer? Dlaczego tyle agresji w tych ludziach? Czy cyfrowa liczba na tablicy wyników jest tak ważna, by obrażać innych graczy? A może po prostu niektórzy ludzie nie dojrzeli jeszcze to tego, by brać udział w tego typu rozgrywkach bez względu na wiek? Wielu graczy zapomina, że też kiedyś zaczynali zabawę i byli „noobami”, których później tak chętnie wyzywają. Nie udało mi się do tej pory znaleźć miejsca, w którym ktoś by stale pilnował porządku i poziomu kultury.

Podsumowując…

Wszystkie opisane sytuacje zdarzyły się nam naprawdę, a cały ten artykuł jest bardzo subiektywnym podejściem do tematu. Nie twierdzę, że tak jest wszędzie, jednak takie mam odczucie na podstawie własnych doświadczeń. Może Ty masz inne doświadczenia, możesz się z nimi podzielić w komentarzu. Tymczasem życzę Ci dobrej gry bez spin i w dobrej atmosferze 🙂


PS. jeśli masz konto na Facebooku, polub fanpage Konkretnego. Dzięki!

Bądź miły! Uwielbiam wchodzić z Wami w dyskusję, proszę jednak, by krytyka była konstruktywna. Komentarz, który ma na celu obrażać mnie lub moich Czytelników może zostać usunięty. Tutaj każdy ma czuć się dobrze :)

Jestem także tutaj


YouTube - ostatni film z Filek.TV

YouTube - ostatni film z Konkretny.pl

Discord

Chcesz ze mną pograć?
Wbijaj na mój Discord

O blogu

Konkretny.pl to blog technologiczny, którego tematyka porusza kilka specjalistycznych dziedzin. Jednymi z najważniejszych są zagadnienia dotyczące technologii i Internetu, ale nie brakuje tutaj również typowych tekstów dotyczących finansów, marketingu, programowania, a nawet gier komputerowych. Życzę przyjemnej lektury :)


Social Media

 © 2011-2022 Konkretny.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wszystkie posty piszę w dobrej wierze. Nie odpowiadam jednak za wszelkie szkody, treść komentarzy oraz autentyczność informacji na stronie. Informuję, że publikowane pliki zostały sprawdzone programem antywirusowym w aktualnej wersji. Nie biorę jednak odpowiedzialności, jeśli coś się stanie.

| O mnie |   | Polityka Prywatności |   | Kontakt |