Endless Space Emperor Edition – recenzja

Data dodania: jakiś czas temu
reklama

Endless Space Emperor Edition to jedna z najlepszych strategii turowych w ostatnim czasie. Gra doczekała się polskiej wersji językowej przygotowanej przez Techland.

Akcja Endless Space to kosmiczna strategia 4X rozgrywana w trybie turowym. Gra jest projektem debiutanckim niewielkiego francuskiego studia Amplitude Studios, która składa się m.in.: z byłych pracowników EA oraz UbiSoft. Akcja gry dzieję się w dalekiej przyszłości w galaktyce zamieszkiwanej przez 8 ras.

Rozgrywka składa się z tur, jednak by przyspieszyć akcję np. w trybie multiplayer tury wykonywane są w tym samym czasie (nie ma potrzeby oczekiwać, aż jedna osoba skończy turę by zacząć swoją – każdy z graczy zaczyna ją w tym samym czasie i oczekuje się jedynie na moment, aż wszyscy ją zakończą by zaczęła się następna). Tak więc ze spokojem budujemy jednostki, rozwijamy nasze planety, zawieramy sojusze oraz wysyłamy jednostki.

Inaczej wyglądają bitwy. Te już odgrywają się w czasie rzeczywistym, jednak co ciekawe, gracz ma niewielki wpływ na nie, bowiem odbywają się one automatycznie. Niewielki, nie oznacza, że nie mamy go wcale. Za pomocą specjalnych kart możemy zwiększyć umiejętności naszych jednostek lub zmniejszyć je u przeciwnika. Karty jednak należy wybierać odpowiednio, np. wzmocnienie osłon może skutkować utratą mocy danej jednostki. Za pomocą kart możemy też blokować umiejętności kart przeciwnika, co dodaje emocji i dynamiki w starciach.

Efekty graficzne oraz dźwiękowe są dopracowane, a co najważniejsze, gra ma niskie (jak na dzisiejsze standardy) wymagania sprzętowe. Statki za pomocą dość prostego interfejsu możemy tworzyć sami oraz je modyfikować. W samej grze pojawiają się też bohaterowie, których możemy przydzielać do różnych zadań. W samym Endless Space widać wyraźnie rozwiązania z Master of Orion czy z Galactic Civilizations, tylko, że jest to zrobione ładniej, lepiej i bardziej intuicyjnie. Choć na początku gra wydaje się być bardzo uproszczona okazuje się, że jest niezwykle rozbudowana, a kolejne godziny znikają nie wiadomo kiedy.

Endless Space Emperor Edition to kawał solidnej roboty. Rynek strategii turowych jest w ostatnim czasie niedopieszczony. Jeśli jesteś fanem tego typu strategii nie możesz przejść obojętnie obok Endless Space. Gra jest dopracowana, intuicyjna i wciąga na długie, długie godziny.

Ocena:

8,5/10

Plusy:
+wciąga!
+dopracowany i intuicyjny interfejs
+wsparcie dla modów
+multiplayer, który przedłuża grę o wiele godzin

Minusy:
-czas za szybko na ucieka
-bitwy po dłuższej grze potrafią nużyć powtarzalnością efektów


PS. jeśli masz konto na Facebooku, polub fanpage Konkretnego. Dzięki!

Bądź miły! Uwielbiam wchodzić z Wami w dyskusję, proszę jednak, by krytyka była konstruktywna. Komentarz, który ma na celu obrażać mnie lub moich Czytelników może zostać usunięty. Tutaj każdy ma czuć się dobrze :)

Jestem także tutaj


YouTube - ostatni film z Filek.TV

YouTube - ostatni film z Konkretny.pl

Discord

Chcesz ze mną pograć?
Wbijaj na mój Discord

O blogu

Konkretny.pl to blog technologiczny, którego tematyka porusza kilka specjalistycznych dziedzin. Jednymi z najważniejszych są zagadnienia dotyczące technologii i Internetu, ale nie brakuje tutaj również typowych tekstów dotyczących finansów, marketingu, programowania, a nawet gier komputerowych. Życzę przyjemnej lektury :)


Social Media

 © 2011-2023 Konkretny.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wszystkie posty piszę w dobrej wierze. Nie odpowiadam jednak za wszelkie szkody, treść komentarzy oraz autentyczność informacji na stronie. Informuję, że publikowane pliki zostały sprawdzone programem antywirusowym w aktualnej wersji. Nie biorę jednak odpowiedzialności, jeśli coś się stanie.

| O mnie |   | Polityka Prywatności |   | Kontakt |