Gra nie działa – zaktualizuj sterowniki

Data dodania: jakiś czas temu
reklama

Zapewne część z nas spotkał kiedyś zawód, gdyż gra, którą sobie kupiliśmy nie działa, mimo iż nasz komputer spełnia minimalne wymagania gry. Co wtedy zrobić? Czy już wszystko stracone? Na szczęście nie!

Często problemem są po prostu przestarzałe sterowniki do karty graficznej. Cóż należy wtedy zrobić? Oczywiście ściągnąć je ze strony producenta 🙂

Sterowniki do kart AMD ATI (np. Radeon) pobierzesz ze strony:
www.amd.com

Sterowniki do kart nVIDIA (np. GeForce) pobierzesz ze strony:
www.nvidia.pl

Sterowniki do kart Intel pobierzesz ze strony:
www.intel.com

Po ściągnięciu sterowników należy je oczywiście zainstalować (niektórzy polecają też usunięcie poprzednich sterowników przed instalacją nowszych, ja jednak nigdy tak nie robiłem i zawsze było dobrze).

Czasami zdarzają się przypadki, że starsze wersje sterowników działają lepiej niż te najnowsze. Bywa, że producenci wydają też specjalne wersje sterowników pod konkretną grę. Przed instalacją zalecam wykonać punkt przywracania systemu by w razie nieudanej próby przywrócić poprzedni stan systemu.

Jeśli pobranie nowych sterowników nie rozwiązuje problemu, a jesteśmy pewni, że nasz sprzęt spełnia minimalne wymagania gry możemy pobrać nowe biblioteki (więcej o bibliotekach tutaj) oraz ewentualnie nowsze sterowniki do chipsetu (nie BIOSu) płyty głównej (powinny być do pobrania ze strony głównej producenta płyty głównej). Jeśli to także nie pomoże sprawdźmy czy gra działa na innym „lepszym” komputerze. Jeśli nie działa to płyta może być źle wytłoczona.

Czasami do niektórych gier wydawane są specjalne mody, które obniżają wymagania sprzętowe gier. Tak było w przypadku gry Oblivion, gdzie został wydany mod Oldblivion, dzięki czemu więcej graczy mogło się cieszyć z gry. Fora internetowe również często potrafią coś doradzić, czasami wystarczą jakieś edycje w rejestrze systemu. Warto poszukać rozwiązań w sieci.

Jest jeszcze jedna możliwość – instalacja zmodyfikowanych nieoficjalnych sterowników. Często są one wydajniejsze lub odblokowują pewne funkcje (tak było w przypadku kart zintegrowanych Intel 945, GMA 950). Można też pokusić się o uruchomienie programów emulujących dane karty graficzne np. 3DAnalyze. Nikt jednak nie gwarantuje, że sterowniki zmodyfikowane i programy emulujące będą działały poprawnie.

Jeżeli nic nie pomaga, możemy pokusić się o ostateczny krok, czyli podkręcenie karty graficznej czy procesora – UWAGA! podkręcanie może zakończyć się uszkodzeniem danego podzespołu lub nawet całego sprzętu! Jest to ostateczność do „hardcorowych” graczy – ja osobiście odradzam.

Powyższe porady wykonujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.

Powodzenia!
Opracował Filek


PS. jeśli masz konto na Facebooku, polub fanpage Konkretnego. Dzięki!

Bądź miły! Uwielbiam wchodzić z Wami w dyskusję, proszę jednak, by krytyka była konstruktywna. Komentarz, który ma na celu obrażać mnie lub moich Czytelników może zostać usunięty. Tutaj każdy ma czuć się dobrze :)

Jestem także tutaj


YouTube - ostatni film z Filek.TV

YouTube - ostatni film z Konkretny.pl

Discord

Chcesz ze mną pograć?
Wbijaj na mój Discord

O blogu

Konkretny.pl to blog technologiczny, którego tematyka porusza kilka specjalistycznych dziedzin. Jednymi z najważniejszych są zagadnienia dotyczące technologii i Internetu, ale nie brakuje tutaj również typowych tekstów dotyczących finansów, marketingu, programowania, a nawet gier komputerowych. Życzę przyjemnej lektury :)


Social Media

 © 2011-2022 Konkretny.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wszystkie posty piszę w dobrej wierze. Nie odpowiadam jednak za wszelkie szkody, treść komentarzy oraz autentyczność informacji na stronie. Informuję, że publikowane pliki zostały sprawdzone programem antywirusowym w aktualnej wersji. Nie biorę jednak odpowiedzialności, jeśli coś się stanie.

| O mnie |   | Polityka Prywatności |   | Kontakt |