Grywam sobie #31 – recenzja Realpolitiks

Data dodania: jakiś czas temu
reklama

Realpolitiks to gra polskiego studia Jujubee, która postanowiła wejść w rynek gier zdominowany m.in. przez Paradox. Jednak zamiast bezpośrednio konkurować z takimi tytułami jak chociażby Europa Universalis, Realpolitiks sprytnie ustawia się w nieco innym szeregu.

Akcja gry Realpolitiks

Realpolitiks to strategia czasu rzeczywistego, której akcja odbywa się w czasach współczesnych oraz przyszłych. Możemy wybrać jeden z wielu krajów i poprowadzić go ku świetlanej przyszłości lub rychłej klęski. Jedną z kampanii dostępnych w grze jest gra Polską, która jest krajem demokratycznym, choć twórcy pozwolili sobie na pewien żart – mianowicie w samouczku Polska startuje w roku 2020 jako kraj autorytarny. Nie martwcie się jednak, w kampanii głównej nasz kraj jest normalną demokracją 🙂

Realpolitiks – mechanika gry

Realpolitiks przypomina gry z pokroju Europa Universalis czy chociażby Civilization, jednak znacznie też się od nich różni. Przede wszystkim Realpolitiks jest strategią czasu rzeczywistego gdzie akcja odbywa się w zupełnie innych czasach. Gra ta też jest dużo prostsza w swej mechanice i stanowi raczej wprowadzenie do gatunku. Interfejs podzielony jest na kilka ekranów, z których sterujemy całą gospodarką. W tej grze nie wydobywamy surowców jako takich. Dużo bardziej istotny jest np. wskaźnik PKB czy wskaźnik rozwoju społecznego. Realizując naszą politykę wprowadzamy tzw. projekty, który mają wpływ na nasz kraj, np. rozwój infrastruktury itd.

Rozgrywka polityczna

W grze istnieją trzy podstawowe ustroje polityczne: demokratyczny, autorytarny i totalitarny. Mają one duży wpływ na sposób w jaki możemy rządzić krajem. Np. kierując krajem demokratycznym nie możemy ot tak sobie wypowiedzieć wojny komu chcemy. Najpierw trzeba za pomocą działań szpiegowskich niszczyć reputację danego kraju by następnie postarać się o rezolucję ONZ. W przypadku systemu totalitarnego mamy znacznie większą swobodę. Każdy system cechuje się jakimiś wadami i zaletami. Niestety konflikty zbrojne spłaszczono w grze to statystyk. Nie możemy swobodnie przemieszczać armii jak chociażby w Civilization. Tutaj walka to tylko statystyki – zmysł taktyczny nie ma żadnego znaczenia. Szkoda!

Podsumowanie

Realpolitiks to uproszczona strategia, która dostarcza całkiem sporo przyjemności z gry i sprawdza się jako wstępniak do gatunku. Grać można niestety wyłącznie samemu (brak multiplayera). Mimo to fajnie jest próbować zasymulować jakieś zdarzenia polityczne i tutaj spory ukłon w stronę twórców, że podjęli się tego trudnego tematu. Grę można bezpłatnie przetestować pobierając DEMO Realpolitiks tutaj. Miłej zabawy 🙂

Ocena:

6/10

PS. jeśli masz konto na Facebooku, polub fanpage Konkretnego. Dzięki!




Tagi: , , , , , ,

Bądź miły! Uwielbiam wchodzić z Wami w dyskusję, proszę jednak, by krytyka była konstruktywna. Komentarz, który ma na celu obrażać mnie lub moich Czytelników może zostać usunięty. Tutaj każdy ma czuć się dobrze :)

Jestem także tutaj


YouTube - ostatni film z Filek.TV

YouTube - ostatni film z Konkretny.pl

Discord

Chcesz ze mną pograć?
Wbijaj na mój Discord

O blogu

Konkretny.pl to blog technologiczny, którego tematyka porusza kilka specjalistycznych dziedzin. Jednymi z najważniejszych są zagadnienia dotyczące technologii i Internetu, ale nie brakuje tutaj również typowych tekstów dotyczących finansów, marketingu, programowania, a nawet gier komputerowych. Życzę przyjemnej lektury :)


Social Media

 



© 2011-2024 Konkretny.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wszystkie posty piszę w dobrej wierze. Nie odpowiadam jednak za wszelkie szkody, treść komentarzy oraz autentyczność informacji na stronie. Informuję, że publikowane pliki zostały sprawdzone programem antywirusowym w aktualnej wersji. Nie biorę jednak odpowiedzialności, jeśli coś się stanie.

| O mnie |   | Polityka Prywatności |   | Kontakt |