Jak walczyć ze spambotami na forach (np. MyBB, phpBB itd.)

Data dodania: jakiś czas temu
reklama

Od jakiegoś czasu walczyłem ze spam botami na swoich forach internetowych. Okazuje się, że jak zwykle najprostsze rozwiązania są najbardziej skuteczne.

Do walki z botami większość używa tzw „CAPTCHA”. Polega to na przepisaniu kodu z obrazka by potwierdzić, że jest się człowiekiem. Problem w tym, że kody te są tak skomplikowane, że człowiek ma problem by je odczytać, a spam bot daje radę.

Inni używają prostego pytania na myślenie, np. „Jakiego koloru jest trawa?”. Każdy odpowie na to pytanie bez problemu, lecz co ciekawe, boty też dają radę. W jaki sposób? Prostszy niż Ci się wydaje. Niektóre boty posiadają bazę takich pytań i odpowiedzi, a inne pobierają takie pytanie z naszego forum i zadają je automatycznie „swoim użytkownikom” przy rejestracji do swoich usług. W taki oto sposób potrafią odpowiadać na proste pytania. Jak udało mi się rozwiązać ten problem? Jeszcze prościej 🙂

W moim przypadku świetnie sprawdza się sposób bez żadnych kodów. Zadaję proste pytanie… jednak sekret brzmi w składni tego pytania. Przykładowe pytanie rejestracyjne na jednym z moich for brzmi następująco: Ile jest dwa dodać trzy? „Wpisz liczbę słownie bez polskich znaków:”

Dla botów (oraz ewentualnie ich użytkowników) problemem jest długość tego pytania. Ich systemy tłumaczące z języka polskiego mają już problem jak to odpowiednio przetłumaczyć i o co właściwie chodzi. Z moich obserwacji wynika, że nie trudność pytania jest decydująca, ale długość jego zadania. Najlepiej jest żądać cyfr pisanych słownie i to najlepiej w sposób, w które się ich raczej nie wpisuje (w tym wypadku bez polskich znaków). Jak do tej pory patent ten sprawdza się u mnie od lat.

A Wy macie jakieś doświadczenia? Podzielcie się! 🙂


PS. jeśli masz konto na Facebooku, polub fanpage Konkretnego. Dzięki!
Tagi: , , ,

Bądź miły! Uwielbiam wchodzić z Wami w dyskusję, proszę jednak, by krytyka była konstruktywna. Komentarz, który ma na celu obrażać mnie lub moich Czytelników może zostać usunięty. Tutaj każdy ma czuć się dobrze :)

Jestem także tutaj


YouTube - ostatni film z Filek.TV

YouTube - ostatni film z Konkretny.pl

Discord

Chcesz ze mną pograć?
Wbijaj na mój Discord

O blogu

Konkretny.pl to blog technologiczny, którego tematyka porusza kilka specjalistycznych dziedzin. Jednymi z najważniejszych są zagadnienia dotyczące technologii i Internetu, ale nie brakuje tutaj również typowych tekstów dotyczących finansów, marketingu, programowania, a nawet gier komputerowych. Życzę przyjemnej lektury :)


Social Media

 © 2011-2021 Konkretny.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wszystkie posty piszę w dobrej wierze. Nie odpowiadam jednak za wszelkie szkody, treść komentarzy oraz autentyczność informacji na stronie. Informuję, że publikowane pliki zostały sprawdzone programem antywirusowym w aktualnej wersji. Nie biorę jednak odpowiedzialności, jeśli coś się stanie.

| O mnie |   | Polityka Prywatności |   | Kontakt |