Od jakiegoś czasu walczyłem ze spam botami na swoich forach internetowych. Okazuje się, że jak zwykle najprostsze rozwiązania są najbardziej skuteczne.
Do walki z botami większość używa tzw „CAPTCHA”. Polega to na przepisaniu kodu z obrazka by potwierdzić, że jest się człowiekiem. Problem w tym, że kody te są tak skomplikowane, że człowiek ma problem by je odczytać, a spam bot daje radę.
Inni używają prostego pytania na myślenie, np. „Jakiego koloru jest trawa?”. Każdy odpowie na to pytanie bez problemu, lecz co ciekawe, boty też dają radę. W jaki sposób? Prostszy niż Ci się wydaje. Niektóre boty posiadają bazę takich pytań i odpowiedzi, a inne pobierają takie pytanie z naszego forum i zadają je automatycznie „swoim użytkownikom” przy rejestracji do swoich usług. W taki oto sposób potrafią odpowiadać na proste pytania. Jak udało mi się rozwiązać ten problem? Jeszcze prościej 🙂
W moim przypadku świetnie sprawdza się sposób bez żadnych kodów. Zadaję proste pytanie… jednak sekret brzmi w składni tego pytania. Przykładowe pytanie rejestracyjne na jednym z moich for brzmi następująco: Ile jest dwa dodać trzy? „Wpisz liczbę słownie bez polskich znaków:”
Dla botów (oraz ewentualnie ich użytkowników) problemem jest długość tego pytania. Ich systemy tłumaczące z języka polskiego mają już problem jak to odpowiednio przetłumaczyć i o co właściwie chodzi. Z moich obserwacji wynika, że nie trudność pytania jest decydująca, ale długość jego zadania. Najlepiej jest żądać cyfr pisanych słownie i to najlepiej w sposób, w które się ich raczej nie wpisuje (w tym wypadku bez polskich znaków). Jak do tej pory patent ten sprawdza się u mnie od lat.
A Wy macie jakieś doświadczenia? Podzielcie się! 🙂