Jak wybrać dobry hosting? Krótki poradnik

Data dodania: jakiś czas temu
reklama

hosting-serwer

Przeglądając grupy Facebookowe dotyczące np. spraw e-commerce, wielu pyta o hosting pod stronę, sklep czy aplikację. Zainspirowało mnie to do napisania tej notki, bo jakby nie patrzeć, testuję różne hostingi od 2004 roku.

Przez te kilkanaście lat zdążyłem już wyrobić sobie opinie o różnych hostingach i od lat moje obecne wybory się sprawdzają. Nie będę tutaj przedstawiać złych hostingów (bo takowe też znam), zaprezentuję Wam natomiast te sprawdzone przeze mnie z niskiej i nieco wyższej półki cenowej. Najpierw jednak zajmijmy się ogólnymi wskazówkami.

Dobry hosting – rady ogólne

  1. Najczęstszym kryterium jest stosunek ceny do możliwości danego serwera. I nie ma co ukrywać, serwery tzw. współdzielone (czyli takie, gdzie na jednej maszynie znajduje się wielu rożnych klientów) są zdecydowanie najtańsze i najpopularniejsze. To, że są tanie, nie znaczy, że są złe. Na grupach tematycznym często zaleca się np. dla sklepów internetowych zakup tzw. VPS’a lub serwera dedykowanego, choć z moich osobistych obserwacji wynika, że dobry „shared” (czyli ten współdzielony właśnie) też daje radę i nie zawsze jest sens przepłacać.
  2. Jeśli masz zamiar przetwarzać dane osobowe upewnij się, że dany usługodawca podpisuje tzw. umowę o powierzeniu danych osobowych. Jest to wymóg dla GIODO, a nie każda firma jest skłonna podpisywać tego rodzaju dokumenty, a jeśli już, może pobierać za to opłatę. Sprawdź też czy umowa o powierzeniu danych obejmuje tylko konkretną bazę, czy wszystkie bazy na danym koncie hostingowym.
  3. Następnie warto sprawdzić, czy cena jest generalnie stała. Niektóre firmy sprzedają usługę tanio, a potem okazuje się, że jej przydłużenie jest bardzo kosztowne. Szczególnie ta praktyka zauważana jest na polu domen internetowych.
  4. Dowiedz się, gdzie twój usługodawca przechowuje dane. Jeśli zamierzasz trzymać tam prostą stronę firmową, może nie jest to aż tak istotne. Jeśli jednak zamierzasz przetwarzać dane osobowe, dobrze byłoby, by był to serwer zlokalizowany przynajmniej na terenie Unii Europejskiej, a najlepiej w Polsce (teoretycznie krótszy czas dostępu).
  5. Sprawdź czy serwerownia posiada własne data center (czyli swoje maszyny) czy po prostu wynajmuje je w jakimś innym miejscu. Jeśli w innym miejscu, sprawdź renomę danego data center. Dodatkowym atutem będzie jeśli firma ma wdrożone normy ISO i oferuje gwarancję SLA.
  6. Przetestuj dział supportu. Sprawdź, czy odpowiada na zgłoszenia w dni wolne od pracy lub późnym wieczorem. Zbadaj też jak długo dział ten odpowiada.
  7. Upewnij się, że hosting wykonuje kopie stron oraz baz przynajmniej raz na 24 godziny. Dowiedz się, jak długo usługodawca przechowuje dane kopie.
  8. Na koniec jeśli interesuje Cię jakaś oferta, poproś o okres próbny. Wiele firm jest skłonna uruchomić bezpłatne konto próbne na pewien okres. Jeśli nie będzie to możliwe, warto przetestować działanie serwera np. w najtańszym pakiecie.

Linuxpl.com – tani i dobry hosting

Jednym z tańszych hostingów na rynku, a przy tym oferujące spore możliwości oraz dobre wsparcie jest Linuxpl.com. Od lat utrzymuję tam niewielkie strony internetowe. Mój dobry znajomy trzyma tam nawet nieduży sklep internetowy oparty o WooCommerce i powiem Wam, że serwer daje radę. Admini dostępni są również wieczorem, na reakcję nigdy nie czekałem dłużej niż 15 minut. Wspomniany usługodawca podpisuje także umowy o powierzaniu danych osobowych, co jest przydatne, jeśli zamierzacie przetwarzać na serwerze dane osobowe. Polecam zapoznać się z ich ofertą.

IQ.pl – droższy, ale z certyfikatami

IQ.pl służy mi do utrzymywania poważniejszych projektów. Przede wszystkim na tym serwerze mam możliwość oddzielenia domen od siebie na takiej zasadzie, że włamanie na jedną domenę teoretycznie uniemożliwia dostanie się na inną. Działa to na takiej zasadzie, że podczas dodawania nowej domeny możemy wybrać czy będzie to kolejna strona, czy kolejny serwer. Jeśli wybierzcie kolejny serwer dane te będą niezależne od siebie. Co ciekawe, w chwili pisania tego postu nie ma za to dodatkowej opłaty – odbywa się to w ramach jednego konta hostingowego. To tak jakbym miał kilka hostingów na jednym koncie – dla mnie rewelacja.

IQ.pl ma swoje serwery w Polsce, w Gdańsku. Firma posiada certyfikat jakości PN-EN ISO 9001:2008, a także oferuje gwarancję SLA nawet na tańszych pakietach. Tak jak w przypadku poprzedniego hostingu, administratorzy są dostępni także wieczorami, a firma podpisuje umowy o powierzeniu danych osobowych. Więcej informacji tutaj.

Ja korzystam z obu tych hostingów. A Wy macie jakieś porady? 🙂


PS. jeśli masz konto na Facebooku, polub fanpage Konkretnego. Dzięki!
Tagi: , , , ,

Bądź miły! Uwielbiam wchodzić z Wami w dyskusję, proszę jednak, by krytyka była konstruktywna. Komentarz, który ma na celu obrażać mnie lub moich Czytelników może zostać usunięty. Tutaj każdy ma czuć się dobrze :)

Jestem także tutaj


YouTube - ostatni film z Filek.TV

YouTube - ostatni film z Konkretny.pl

Discord

Chcesz ze mną pograć?
Wbijaj na mój Discord

O blogu

Konkretny.pl to blog technologiczny, którego tematyka porusza kilka specjalistycznych dziedzin. Jednymi z najważniejszych są zagadnienia dotyczące technologii i Internetu, ale nie brakuje tutaj również typowych tekstów dotyczących finansów, marketingu, programowania, a nawet gier komputerowych. Życzę przyjemnej lektury :)


Social Media

 © 2011-2022 Konkretny.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wszystkie posty piszę w dobrej wierze. Nie odpowiadam jednak za wszelkie szkody, treść komentarzy oraz autentyczność informacji na stronie. Informuję, że publikowane pliki zostały sprawdzone programem antywirusowym w aktualnej wersji. Nie biorę jednak odpowiedzialności, jeśli coś się stanie.

| O mnie |   | Polityka Prywatności |   | Kontakt |