Leasing operacyjny, finansowy, a może kredyt? Czym się różnią? Co wybrać?

Data dodania: jakiś czas temu
reklama

Leasing jest dość popularną formą kredytowania firm. Czym jednak różni się leasing operacyjny czy finansowy od typowego kredytu? I czy warto sobie w ogóle tym zajmować głowę? Wszystko zależy od potrzeb.

Przedsiębiorca planując wydatki np. zakup maszyn czy samochodu może skorzystać np. z takich oto popularnych form finansowania:

  • kredyt
  • leasing operacyjny
  • leasing finansowy

To, który z nich jest tańszy zależy już indywidualnie od rodzaju umowy i negocjacji z bankiem czy też leasingodawcą. Różnice między tymi trzema formami tkwią w szczegółach, szczególnie podatkowych, ale także i formalnościowych.

Kredyt dla firm

Czym jest kredyt ogólnie wiadomo, podpisuje się umowę bankiem, płaci się prowizje/odsetki. Zdobycie kredytu wiąże się jednak często z załatwianiem stosu formalności oraz obniża naszą zdolność kredytową. W koszty uzyskania przychodu możemy wrzucić np. odsetki, jednak nie możemy wrzucać tam całych rat. Kredyt może okazać się jednak tańszy, zwłaszcza jeżeli planujemy dokonać spłaty w mniej niż 2 lata. Jeśli interesuje Cię kredyt dla firm możesz skorzystać np. z doradztwa Comperia np. tutaj.

Leasing operacyjny

Leasing operacyjny jest dość wygodny szczególnie dla małych przedsiębiorstw. Przede wszystkim procedura uzyskania leasingu jest bardziej uproszczona, a raty leasingowe możemy księgować jako koszt uzyskania przychodu. Do rat należy doliczyć także podatek VAT, także dobrze jest, kiedy przedsiębiorca jest płatkiem podatku VAT.
Należy jednak zaznaczyć, że przedmiot leasingu np. samochód nie jest własnością przedsiębiorcy (leasingobiorcy). Co za tym idzie, kwestie amortyzacyjne oraz ubezpieczeniowe powinien załatwić leasingodawca.
Istnieje jednak możliwość wykupu przedmiotu po opłaceniu wszystkich rat leasingowych. Kwestie takie należy już uzgodnić z leasingodawcą.

Leasing finansowy

Leasing finansowy to prawie to samo co kredyt, przedsiębiorca odpowiada za przedmiot leasingu i zalicza go do swojego majątku. Rożnica między leasingiem finansowym a kredytem polega przede wszystkim na tym, że leasing finansowy nie obniża zdolności kredytowej przedsiębiorcy (leasingobiorcy). Jednak leasing finansowy podobnie jak operacyjny jest także obarczony podatkiem VAT, który należy uiścić z góry w całości już przy pierwszej racie, także i w tym przypadku dobrze jest, kiedy przedsiębiorca jest płatnikiem podatku VAT.

To co ostatecznie wybrać?

Formę kredytowania przedsiębiorca powinien wybrać sobie sam. Przede wszystkim należy ustalić w jakim czasie zamierza się spłacić wszystkie raty oraz jaka jest wartość przedmiotu leasingu. Na tej podstawie należy porównać oferty i samemu zdecydować co jest dla przedsiębiorcy tańsze.

Można także skorzystać z doradztwa firm, które zajmują się tym profesjonalnie np. z Comperia.

Firmy prześcigają się w ofertach i wiele z nich może coś zaoferować. Jakiej firmy byście nie wybrali, zawsze dokładnie zapoznajcie się z warunkami umowy.

Powodzenia!


PS. jeśli masz konto na Facebooku, polub fanpage Konkretnego. Dzięki!
Tagi: , , , , , , ,

Bądź miły! Uwielbiam wchodzić z Wami w dyskusję, proszę jednak, by krytyka była konstruktywna. Komentarz, który ma na celu obrażać mnie lub moich Czytelników może zostać usunięty. Tutaj każdy ma czuć się dobrze :)

Jestem także tutaj


YouTube - ostatni film z Filek.TV

YouTube - ostatni film z Konkretny.pl

Discord

Chcesz ze mną pograć?
Wbijaj na mój Discord

O blogu

Konkretny.pl to blog technologiczny, którego tematyka porusza kilka specjalistycznych dziedzin. Jednymi z najważniejszych są zagadnienia dotyczące technologii i Internetu, ale nie brakuje tutaj również typowych tekstów dotyczących finansów, marketingu, programowania, a nawet gier komputerowych. Życzę przyjemnej lektury :)


Social Media

 © 2011-2022 Konkretny.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wszystkie posty piszę w dobrej wierze. Nie odpowiadam jednak za wszelkie szkody, treść komentarzy oraz autentyczność informacji na stronie. Informuję, że publikowane pliki zostały sprawdzone programem antywirusowym w aktualnej wersji. Nie biorę jednak odpowiedzialności, jeśli coś się stanie.

| O mnie |   | Polityka Prywatności |   | Kontakt |