Przedsiębiorca planując wydatki np. zakup maszyn czy samochodu może skorzystać np. z takich oto popularnych form finansowania:
To, który z nich jest tańszy zależy już indywidualnie od rodzaju umowy i negocjacji z bankiem czy też leasingodawcą. Różnice między tymi trzema formami tkwią w szczegółach, szczególnie podatkowych, ale także i formalnościowych.
Czym jest kredyt ogólnie wiadomo, podpisuje się umowę bankiem, płaci się prowizje/odsetki. Zdobycie kredytu wiąże się jednak często z załatwianiem stosu formalności oraz obniża naszą zdolność kredytową. W koszty uzyskania przychodu możemy wrzucić np. odsetki, jednak nie możemy wrzucać tam całych rat. Kredyt może okazać się jednak tańszy, zwłaszcza jeżeli planujemy dokonać spłaty w mniej niż 2 lata. Jeśli interesuje Cię kredyt dla firm możesz skorzystać np. z doradztwa Comperia np. tutaj.
Leasing operacyjny jest dość wygodny szczególnie dla małych przedsiębiorstw. Przede wszystkim procedura uzyskania leasingu jest bardziej uproszczona, a raty leasingowe możemy księgować jako koszt uzyskania przychodu. Do rat należy doliczyć także podatek VAT, także dobrze jest, kiedy przedsiębiorca jest płatkiem podatku VAT.
Należy jednak zaznaczyć, że przedmiot leasingu np. samochód nie jest własnością przedsiębiorcy (leasingobiorcy). Co za tym idzie, kwestie amortyzacyjne oraz ubezpieczeniowe powinien załatwić leasingodawca.
Istnieje jednak możliwość wykupu przedmiotu po opłaceniu wszystkich rat leasingowych. Kwestie takie należy już uzgodnić z leasingodawcą.
Leasing finansowy to prawie to samo co kredyt, przedsiębiorca odpowiada za przedmiot leasingu i zalicza go do swojego majątku. Rożnica między leasingiem finansowym a kredytem polega przede wszystkim na tym, że leasing finansowy nie obniża zdolności kredytowej przedsiębiorcy (leasingobiorcy). Jednak leasing finansowy podobnie jak operacyjny jest także obarczony podatkiem VAT, który należy uiścić z góry w całości już przy pierwszej racie, także i w tym przypadku dobrze jest, kiedy przedsiębiorca jest płatnikiem podatku VAT.
Formę kredytowania przedsiębiorca powinien wybrać sobie sam. Przede wszystkim należy ustalić w jakim czasie zamierza się spłacić wszystkie raty oraz jaka jest wartość przedmiotu leasingu. Na tej podstawie należy porównać oferty i samemu zdecydować co jest dla przedsiębiorcy tańsze.
Można także skorzystać z doradztwa firm, które zajmują się tym profesjonalnie np. z Comperia.
Firmy prześcigają się w ofertach i wiele z nich może coś zaoferować. Jakiej firmy byście nie wybrali, zawsze dokładnie zapoznajcie się z warunkami umowy.
Powodzenia!