Kryptowaluta to mówiąc najprostszym językiem waluta internetowa, której system księgowy bazuje na kryptografii. Kryptowaluta nie jest kontrolowana przez rządy i banki, co oczywiście jest im w niesmak. Zdecydowanie najpopularniejszymi kryptowalutami są bitcoin i litecoin. W dniu pisania tego posta 1 bitcoin (BTC) kosztuje około 1600 zł (poważnie), a litecoin (LTC) około 14 zł. Jak widać bitcoin nadaje się do realizacji dużych transakcji, a litecoin małych.
Kryptowaluta przez wiele Państw nie jest oficjalne uznawana jako waluta w prawdziwym tego słowa znaczeniu, nie mnie jednak da się za nią kupować prawdziwe usługi oraz wymieniać ją na „zwykłe” pieniądze.
Zarówno bitcoin jak i litecoin działają w oparciu o swoją sieć, która jest rozproszona na wiele maszyn. Sieci kryptowalut zawierają informacje o wszystkich transakcjach (tak, dosłownie wszystkich) jakie kiedykolwiek miały miejsce. Zatem jeśli ja robię przelew do Ciebie, to zanim otrzymasz przelew, transakcja ta jest potwierdzana przez inne maszyny w sieci sprawdzając jej poprawność (czy nie doszło do ingerencji), co teoretycznie uniemożliwia jej sfałszowanie. Nie chcę tutaj wchodzić w matematyczne szczegóły, po prostu kryptowaluta jest bardzo bezpieczna.
Przelew w bitcoinie jak i litecoinie jest realizowany w ciągu kilku minut, bez względu skąd dokąd go robisz. Sieć pobiera przy tym niewielką prowizję. Opłacalne szczególnie przy przelewach zagranicznych.
Kryptowaluta zapewnia dużą anonimowość. Wiadomo skąd dokąd szedł przelew, ale nie wiadomo kto jest właścicielem danego konta. A kont możesz mieć nieskończenie wiele. Niestety kryptowaluta ma też złą sławę. Ze względu na swoją anonimowość sieć ta wykorzystywana jest często w celach przestępczych.
Ze względu na dużą wartość giełdową (szczególnie bitcoina) wiele osób gra nią jak na tradycyjnej giełdzie (kupić taniej, sprzedać drożej). Kryptowaluta niestety jest dość nieprzewidywalna. Dziś kosztuje X, a jutro może kosztować znacznie mniej (lub więcej). W stosunku do „normalnych rynków” wahania są większe, a gra jest bardziej ryzykowna.
By zacząć korzystać z danej sieci np. bitcoina musimy pobrać sobie na swoje urządzenie (komputer lub tablet itp.) specjalną aplikację zwaną portfelem. To właśnie tam trzymane są Twoje pieniądze. Jeśli stracisz plik, w którym portfel przechowuje informacjie o stanie konta, stracisz te pieniądze na zawsze tak samo jakbyś zgubił normalny portfel.
Portfele te dzielą się też na kilka rożnych rodzajów – jedne przechowują dane o wszystkich transakcjach, inne tylko o bieżących, a część historyczną utrzymują na serwerze zdalnie itd.
W portfelach możecie wygenerować sobie nr Waszego konta, a w zadzie nieskończenie wiele numerów kont.
Wymianę waluty możecie zlecić w specjalnych kantorach internetowych lub na giełdach bitcoinowych. Nigdy nie trzymajcie jednak środków na takich giełdach. Po wymianie przelejcie środki do siebie, ponieważ były już sytuacje, w których ktoś włamywał się na giełdę i przechwytywał wszystkie wirtualne pieniądze.
Kryptowaluta jest naprawdę fajnym tworem. Działa szybko, jest anonimowa i tania w używaniu. Obecnie nadal nie jest jeszcze dość popularna by płacić w nią w każdym sklepie, ale powoli lista takich firm się wydłuża. Np. za bilet lotniczy LOTu zapłacicie już w bitocinie 🙂
Jeśli temat Was zainteresował, kieruję Was już na specjalistyczne portale tego typu, bo wiedzy jest tak dużo, że nie sposób ogarnąć jej w jednym artykule. Miłego dnia!