Na zwrócić uwagę zakładając konto bankowe

Data dodania: jakiś czas temu
reklama

pieniadze

Konkurencja na rynku finansowym jeśli chodzi banki jest w Polsce dość duża. Banki prześcigają się w ofertach kont osobistych czy firmowych. Wiele z nich oferuje konta za darmo, ale czy na pewno wszystko jest takie bezpłatne?

W temacie bankowości od jakiegoś czasu „siedzę”, zatem przygotowałem taką oto krótką listę punktów, w których wskazuję na co zwrócić uwagę przy zakładaniu konta bankowego osobistego czy też firmowego na terenie Polski.

1. Sprawdź czy to na pewno bank.

Punkt może wydawać się kuriozalny, ale jest on istotny ze względu na bezpieczeństwo naszych pieniędzy. Banki muszą przestrzegać rygorystycznych przepisów, a wszystko po to, by uchronić klientów przed stratami np. w razie ewentualnej upadłości banku. Zakładaj konto tylko w banku, o którym wiesz, że jego pozycja jest stabilna i rzeczywiście jest BANKIEM, który odpowiada przed polskim wymiarem sprawiedliwości w razie komplikacji.

2. Sprawdź tabelę prowizji

Banki oferują „wszystko za 0 zł”, ale weźmy pod uwagę, że banki muszą na czymś zarabiać. Jeśli nie pobierają pieniędzy z konta, to zarabiają chociażby na prowizjach, gdy płacimy kartą.
Sprawdź czy w swojej „darmowości” bank nie wymaga od nas spełniania dodatkowych warunków. Najczęstsze z nich to:
– określony comiesięczny wpływ na konto
– określona ilość lub/i wartość transakcji kartą płatniczą
– określona ilość przelewów miesięcznie
– inne warunki, np. zlecenia stałe itd.

3. Sprawdź, czy bank gwarantuje bezpłatność danych usług w jakimś czasie

Niektóre banki prowadzą agresywną politykę pozyskania klienta, czyli oferują darmowe konta bez warunków, z wyjątkiem zastrzeżenia, że – taryfa opłat i prowizji może ulec zmianie. Czyli po pewnym czasie okazuje się, że nasze darmowe konto już nie jest darmowe lub należy spełniać dodatkowe warunki by darmowym pozostało. Czasami jednak bank w umowie może zagwarantować, że przez pewien okres czasu konto na pewno będzie darmowe, a później – różnie może z tym być.

4. Sprawdź czy umowa z bankiem jest zawierana na okres bezterminowy

Banki potrafią kusić dodatkowymi profitami, jeśli założy się u nich konto, często są to nawet urządzenia elektroniczne jak np. tablet. Okazuje się jednak, że czasami w takim przypadku nie można ot tak bezkarnie zamknąć konta. Bank może się bowiem zabezpieczyć, że konto będzie się miało u niego minimum np. rok, a w tym czasie niewykluczone, że nie pojawią się nowe opłaty. Dlatego sprawdź czy umowa jest zawierana bezterminowo oraz jaki jest czas jej wypowiedzenia.

5. Dostęp online, dostęp mobilny, co można załatwić elektronicznie

Chyba nie ma już banku, który nie oferuje dostępu do konta przez Internet. Może się jednak okazać, że przez sieć wykonamy tylko kilka podstawowych czynności jak np. wyłącznie przelew czy doładowanie konta na karcie do telefonu. Natomiast w innym banku przez internet można np. składać dodatkowe wnioski bez konieczności wizyty w oddziale. Sprawdź, co w swoim banku da się załatwić przez internet oraz czy bank oferuje polską aplikację mobilną, wbrew pozorom nie każdy bank taką posiada w chwili pisania tej notki 🙂

6. Ilość i dostępność oddziałów banku w Polsce

Banków mamy wiele, nie każdy jednak posiada odpowiednią ilość oddziałów. Są w Polsce banki, których oddziałów jest pełno na każdym kroku, ale są i takie, które nie mają żadnego oddziału w danej miejscowości. Sprawdź czy Twój bank oferuję przynajmniej jeden oddział w mniejszych miejscowościach. Nawet jeśli tam nie mieszkasz może się zdarzyć, że będziesz potrzebować pomocy banku np. w podróży.

7. Ilość dostępnych bankomatów własnych

Mimo tego, że banki coraz częściej oferują usługę darmowych wypłat ze wszystkich bankomatów w Polsce, może kiedyś okazać się, że będziesz chciał przejść np. na tańsze konto, które takiej usługi nie oferuje. Dobrze wtedy sprawdzić, ile bank posiada bankomatów własnych. Odpowiednio gęsta sieć bankomatów to większy komfort dla klienta.

Przykładowe konta bankowe

Mam nadzieję, że powyższa lista będzie dla Was pomocna. Poniżej wybrałem kilka banków, które są w mojej ocenie w miarę godne zaufania, ale nie zrozumcie mnie źle. Praktycznie nie znam banku, który nie zmienia swoich opłat i prowizji więc pewnie prędzej czy później i tutaj się na nie natkniecie.

Wybierając poniższe banki brałem pod uwagę zarówno ofertę jak i ilość oddziałów dostępnych w kraju:

Konto osobiste w Alior Bank
Konto Godne Polecenia w BZ WBK
Konto 360 w banku Millennium


PS. jeśli masz konto na Facebooku, polub fanpage Konkretnego. Dzięki!
Tagi: , , ,

Bądź miły! Uwielbiam wchodzić z Wami w dyskusję, proszę jednak, by krytyka była konstruktywna. Komentarz, który ma na celu obrażać mnie lub moich Czytelników może zostać usunięty. Tutaj każdy ma czuć się dobrze :)

Jestem także tutaj


YouTube - ostatni film z Filek.TV

YouTube - ostatni film z Konkretny.pl

Discord

Chcesz ze mną pograć?
Wbijaj na mój Discord

O blogu

Konkretny.pl to blog technologiczny, którego tematyka porusza kilka specjalistycznych dziedzin. Jednymi z najważniejszych są zagadnienia dotyczące technologii i Internetu, ale nie brakuje tutaj również typowych tekstów dotyczących finansów, marketingu, programowania, a nawet gier komputerowych. Życzę przyjemnej lektury :)


Social Media

 © 2011-2022 Konkretny.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wszystkie posty piszę w dobrej wierze. Nie odpowiadam jednak za wszelkie szkody, treść komentarzy oraz autentyczność informacji na stronie. Informuję, że publikowane pliki zostały sprawdzone programem antywirusowym w aktualnej wersji. Nie biorę jednak odpowiedzialności, jeśli coś się stanie.

| O mnie |   | Polityka Prywatności |   | Kontakt |