Paczki przelewów nie zawsze dość bezpieczne

Data dodania: jakiś czas temu
reklama

bezpieczenstwo-safe

Na blogu już nie raz wspominałem o bezpieczeństwie w przypadku bankowości elektronicznej. Wspominałem o tym zarówno w artykule o tokenach i i SMS-kodach, a także w ogólnym poradniku dotyczącym bezpieczeństwa bankowości elektronicznej. Tym razem zajmiemy się paczkami przelewów.

Czym są paczki przelewów?

Paczki przelewów to zebrane w jednym miejscu zaplanowane przelewy. Przydaje się to w momencie, gdy mamy danego dnia do wykonania wiele przelewów. Zamiast zatem każdy przelew wykonywać osobno i również osobno go autoryzować (np. SMS-kodem), można to zrobić raz. Czyli zaplanować sobie przelewy, a potem wystarczy wprowadzić SMS-kod jeden raz i sprawa załatwiona. Opcja przydaje się jesscze bardziej gdy bank obciąża nas opłatami z SMS-kody (a tak bywa). Wtedy płacimy tylko za jeden SMS-kod a nie np. za 10. Brzmi fajnie? Na pierwszy rzut oka tak.

Paczki przelewów a ich bezpieczeństwo

W artykułach, które wymieniłem wcześniej wspominałem o tym, że SMS-kod jest dodatkowym zabezpieczeniem, w którym możemy sprawdzić czy kwota oraz numer konta się zgadzają. Co zatem jest nie tak w paczkach przelewów? Otóż niektóre banki przy potwierdzaniu wielu przelewów w SMS-sie przysyłają tylko kwotę całościową przelewów bez podania nawet końcówek numerów rachunków. Teraz jeśli mamy wirusa na urządzeniu, który podmienia nam numery rachunków, tracimy tę ostatnią możliwość weryfikacji w SMS-sie czy wszystko jest ok. Z drugiej strony trudno mi sobie wyobrazić, by bank miał mi doklejać np. 100 numerów rachunków do SMS-a. Dlatego jeśli nie wykonuje się wielu przelewów dziennie osobiście wolę autoryzować każdy z nich osobno, tym bardziej jeśli są to większe kwoty.

Podsumowanie

Paczki przelewów są wygodne i często się z nich korzysta. Jednak zanim wykona się wiele przelewów, a nasz bank podaje tylko kwoty przelewów w SMS to warto upewnić się czy nasze urządzenie na pewno jest wolne od złośliwego oprogramowania. Wszystko jest dla ludzi, ale to też człowiek jest najsłabszym ogniwem w każdym systemie bezpieczeństwa. Warto o tym pamiętać.


PS. jeśli masz konto na Facebooku, polub fanpage Konkretnego. Dzięki!
Tagi: , , ,

Bądź miły! Uwielbiam wchodzić z Wami w dyskusję, proszę jednak, by krytyka była konstruktywna. Komentarz, który ma na celu obrażać mnie lub moich Czytelników może zostać usunięty. Tutaj każdy ma czuć się dobrze :)

Jestem także tutaj


YouTube - ostatni film z Filek.TV

YouTube - ostatni film z Konkretny.pl

Discord

Chcesz ze mną pograć?
Wbijaj na mój Discord

O blogu

Konkretny.pl to blog technologiczny, którego tematyka porusza kilka specjalistycznych dziedzin. Jednymi z najważniejszych są zagadnienia dotyczące technologii i Internetu, ale nie brakuje tutaj również typowych tekstów dotyczących finansów, marketingu, programowania, a nawet gier komputerowych. Życzę przyjemnej lektury :)


Social Media

 © 2011-2022 Konkretny.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wszystkie posty piszę w dobrej wierze. Nie odpowiadam jednak za wszelkie szkody, treść komentarzy oraz autentyczność informacji na stronie. Informuję, że publikowane pliki zostały sprawdzone programem antywirusowym w aktualnej wersji. Nie biorę jednak odpowiedzialności, jeśli coś się stanie.

| O mnie |   | Polityka Prywatności |   | Kontakt |