PHP 7 – jak to jest z jego wydajnością?

Data dodania: jakiś czas temu
reklama

php

Całkiem niedawno swoją stabilną premierę miała nowa wersja PHP 7.0.0. Poza tym, że pojawiło się parę nowości, szczególny nacisk położono na wydajność. Jak to z nią ostatecznie jest?

Choć wiele serwisów w dniu wydania pisało sporo na temat nowej wersji PHP, ja postanowiłem najpierw sam przeprowadzić własne testy wydajności. Teraz gdy jestem już po nich mogę bez problemu stwierdzić – tak, PHP 7 jest znacznie bardziej wydajne.

Próbę wydajności przeprowadzałem na nieco obciążonym serwerze z zainstalowanym WordPressem, bo to na takich serwerach widać to najlepiej. Po instalacji PHP 7.0.0 na serwerze, WordPress znacznie przyspieszył, mimo, że serwer oparty był na Apache’u 2, który najwydajniejszym serwerem przecież nie jest. Oczywiście ta reguła nie musi mieć miejsca w każdym przypadku, jednak u mnie właśnie tak to wyglądało. Czasy ładowania spadły dosłownie o połowę.

W tej chwili czekam na aktualizację moich narzędzi do pisania kodu, bo nie radzą sobie one jeszcze z niektórymi nowinkami w PHP 7, oznaczając mi składnię na czerwono, mimo, że działa. Wkrótce ma pojawić się nowa wersja XAMPa z PHP 7 (lokalnego serwera WWW w sam raz do testowania aplikacji u siebie na komputerze). Jeśli ktoś jednak nie chce czekać, może sobie lokalnie przetestować za pomocą oprogramowania o nazwie Bitnami.

Czy warto instalować najnowszy PHP na serwerze produkcyjnym już teraz? Ja osobiście wstrzymam się nieco, aż wyjdzie chociażby wersja oznaczona np. jako 7.0.1, bo jestem przekonany, że po światowej premierze zaraz znajdą się jakieś drobne błędy do poprawienia. Jednak jako PHPowiec jestem jak najbardziej pozytywnie nastawiony do nowej wersji i cieszę się, że język, w którym piszę od niespełna 12 lat nadal się rozwija.


PS. jeśli masz konto na Facebooku, polub fanpage Konkretnego. Dzięki!
Tagi: , , ,

Bądź miły! Uwielbiam wchodzić z Wami w dyskusję, proszę jednak, by krytyka była konstruktywna. Komentarz, który ma na celu obrażać mnie lub moich Czytelników może zostać usunięty. Tutaj każdy ma czuć się dobrze :)

Jestem także tutaj


YouTube - ostatni film z Filek.TV

YouTube - ostatni film z Konkretny.pl

Discord

Chcesz ze mną pograć?
Wbijaj na mój Discord

O blogu

Konkretny.pl to blog technologiczny, którego tematyka porusza kilka specjalistycznych dziedzin. Jednymi z najważniejszych są zagadnienia dotyczące technologii i Internetu, ale nie brakuje tutaj również typowych tekstów dotyczących finansów, marketingu, programowania, a nawet gier komputerowych. Życzę przyjemnej lektury :)


Social Media

 © 2011-2023 Konkretny.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wszystkie posty piszę w dobrej wierze. Nie odpowiadam jednak za wszelkie szkody, treść komentarzy oraz autentyczność informacji na stronie. Informuję, że publikowane pliki zostały sprawdzone programem antywirusowym w aktualnej wersji. Nie biorę jednak odpowiedzialności, jeśli coś się stanie.

| O mnie |   | Polityka Prywatności |   | Kontakt |