Piwik alternatywą dla Google Analytics

Data dodania: jakiś czas temu
reklama

statystyka

Google Analytics to bez dwóch zdań najpopularniejsze narzędzie analityczne dla właścicieli stron www. Narzędzie to jest udostępniane przez Google za darmo. Niewiele osób jednak wie, że są darmowe alternatywy instalowane na własnym serwerze. Jedną z takich jest Piwik.

Google Analytics wpływa na pozycje?

Google w swoich wynikach wyszukiwania stosuje wiele czynników rankingowych. W sieci można znaleźć przykłady, z których wynika, że wpływ na wysokość pozycji Waszej strony w wyszukiwarce może mieć np. czas spędzony w witrynie przez użytkowników oraz współczynnik odrzuceń. Google na tej podstawie może mierzyć „przydatność” strony internetowej dla użytkownika. Skąd Google bierze te dane? Podejrzewam, że może je brać właśnie z Google Analytics, choć wyszukiwarka ta potrafi zdobywać takie dane również innymi sposobami. Z tego względu zastanawiam się jednak co się stanie jeśli całkowicie odetnie się Google Analytics od strony www. Czy pozycje spadną? Wzrosną? Nie zmienią się? Niestety nie znalazłem żadnych rzetelnych informacji na ten temat. Jeśli coś wiecie, podrzućcie pomysł w komentarzu.

Piwik jako godna alternatywa

Wspomniany przeze mnie Piwik to otwarte darmowe rozwiązanie również w języku polskim, które instaluje się na własnym serwerze. Dzięki temu nie musicie udostępniać swoich danych ne zewnątrz. Piwik oferuje równie potężne, o ile nie potężniejsze możliwości. Zaletą jak i wadą jest to, że Piwik składuje wszystkie dane historyczne strony. Dzięki temu możemy porównywać je wiele lat wstecz. Z drugiej strony baza MySQL, na której Piwik się opiera szybko rośnie, zwłaszcza jeśli strona jest popularna, więc może zacząć mocno obciążać serwer.

A może dwa systemy statystyczne?

Nie jest to głupie rozwiązanie. Można korzystać z dwóch systemów jednocześnie. Dzięki temu można porównać dane z obu systemów statystycznych i samemu wyciągnąć wnioski. Nie znam także wpływu z odcięcia Google Analytics na wyniki wyszukiwania, dlatego byłbym za tym by stosować jedno i drugie rozwiązanie.

Ktoś z Was próbował? 🙂


PS. jeśli masz konto na Facebooku, polub fanpage Konkretnego. Dzięki!
Tagi: , , , , , , ,

Bądź miły! Uwielbiam wchodzić z Wami w dyskusję, proszę jednak, by krytyka była konstruktywna. Komentarz, który ma na celu obrażać mnie lub moich Czytelników może zostać usunięty. Tutaj każdy ma czuć się dobrze :)

Jestem także tutaj


YouTube - ostatni film z Filek.TV

YouTube - ostatni film z Konkretny.pl

Discord

Chcesz ze mną pograć?
Wbijaj na mój Discord

O blogu

Konkretny.pl to blog technologiczny, którego tematyka porusza kilka specjalistycznych dziedzin. Jednymi z najważniejszych są zagadnienia dotyczące technologii i Internetu, ale nie brakuje tutaj również typowych tekstów dotyczących finansów, marketingu, programowania, a nawet gier komputerowych. Życzę przyjemnej lektury :)


Social Media

 © 2011-2024 Konkretny.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wszystkie posty piszę w dobrej wierze. Nie odpowiadam jednak za wszelkie szkody, treść komentarzy oraz autentyczność informacji na stronie. Informuję, że publikowane pliki zostały sprawdzone programem antywirusowym w aktualnej wersji. Nie biorę jednak odpowiedzialności, jeśli coś się stanie.

| O mnie |   | Polityka Prywatności |   | Kontakt |