Potrzebujemy coraz wydajniejszych akumulatorów

Data dodania: jakiś czas temu
reklama

bateria

Świat jest coraz bardziej mobilny, to już fakt. Mamy laptopy, tablety, smartfony – po prostu jesteśmy mobilni. Niestety w tym wyścigu najgorzej radzą sobie dostępne akumulatory. Czy coś zmieni się w najbliższej przyszłości?

Więcej pojemności

W urządzeniach najczęściej spotykane są akumulatory litowo-jonowe. Są to dobre ogniwa, jednak technologia ta została wynaleziona już wiele lat temu. Nowsze techniki z tego co wiem są już opracowane, ale czy i kiedy wejdą do użytku tego nie wie nikt. Mamy problem nie tyle z wydajnością ogniw co z ich pojemnością. Dzisiejsze akumulatory radzą sobie z aktualnie powierzonymi zadaniami, niestety jednak czas ich działania pozostawia wiele do życzenia.

Rozmiar i koszty

Największym wrogiem pojemności akumulatora jest dążenie do jak najmniejszej wagi i rozmiaru danego ogniwa. Kupując np. akumulatorki do naszych urządzeń w ofercie są dostępne modele o różnej pojemności w tej samej wielkości. Niektórzy producenci potrafią jednak mocno „popłynąć” w określaniu ich pojemności, dlatego jeśli kupujecie takie akumulatory, sprawdźcie w sieci ich realną, maksymalną pojemność.

Starsze nie znaczy gorsze

Starszego typu akumulatory nadal są dziś normalnie produkowane i użytkowane ze względu na niski koszt ich produkcji. Takie akumulatory znajdziecie chociażby w samochodach. Gdyby do samochodu wyprodukować nowszego typu ogniwa litowo-jonowe ich koszt byłby po prostu bardzo duży i nieopłacalny. Np. w sklepie festool-sklep.pl można kupić piły tarczowe, które są zasilane właśnie akumulatorami litowo-jonowymi i jak widać, trochę to wszystko jak na moje oko razem kosztuje. Jest to jednak jeszcze koszt akceptowalny biorąc pod uwagę zalety tego rodzaju ogniw. Natomiast akumulatory do aut są znacznie większe, więc koszty ich produkcji w nowocześniejszej technologii możemy sobie tylko wyobrażać.

Rewolucja ma nastąpić… tylko kiedy?

W poprzednim roku czytałem wiele artykułów, które zapowiadały nadejście nowego typu ogniw. Cechować mają się one dużą pojemnością, małym rozmiarem i szybkim czasem ładowania. W dobie produkowania pierwszych elektrycznych samochodów na dużą skalę taka technologia jest nam bardzo potrzebna. Tylko kiedy w końcu zostanie oddana do powszechnego użytku? Czas pokaże.


PS. jeśli masz konto na Facebooku, polub fanpage Konkretnego. Dzięki!
Tagi: , , , , , ,

Bądź miły! Uwielbiam wchodzić z Wami w dyskusję, proszę jednak, by krytyka była konstruktywna. Komentarz, który ma na celu obrażać mnie lub moich Czytelników może zostać usunięty. Tutaj każdy ma czuć się dobrze :)

Jestem także tutaj


YouTube - ostatni film z Filek.TV

YouTube - ostatni film z Konkretny.pl

Discord

Chcesz ze mną pograć?
Wbijaj na mój Discord

O blogu

Konkretny.pl to blog technologiczny, którego tematyka porusza kilka specjalistycznych dziedzin. Jednymi z najważniejszych są zagadnienia dotyczące technologii i Internetu, ale nie brakuje tutaj również typowych tekstów dotyczących finansów, marketingu, programowania, a nawet gier komputerowych. Życzę przyjemnej lektury :)


Social Media

 © 2011-2022 Konkretny.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wszystkie posty piszę w dobrej wierze. Nie odpowiadam jednak za wszelkie szkody, treść komentarzy oraz autentyczność informacji na stronie. Informuję, że publikowane pliki zostały sprawdzone programem antywirusowym w aktualnej wersji. Nie biorę jednak odpowiedzialności, jeśli coś się stanie.

| O mnie |   | Polityka Prywatności |   | Kontakt |