Prawdziwie zdjęcia? Nie, retusz musi być

Data dodania: jakiś czas temu
reklama

obiektyw

W dobie wszechobecnych smartfonów nic dziwnego, że sieć zalewana jest różnego rodzaju zdjęciami. W końcu wystarczy tylko wyciągnąć telefon z kieszeni i już mamy fajną fotkę. Natomiast dodatkowe aplikacje zadbają o to, by zdjęcie odpowiednio ładnie się prezentowało, tylko czy o to chodzi?

Pozwolę sobie w tym tekście na nieco subiektywne podejście. Obserwując siebie samego jak i swoje otoczenie mogę stwierdzić, że my jako ludzie nie lubimy, jeśli zdjęcie oddaje rzeczywiście to co widzimy. Krajobraz, czy też twarz bez retuszu po prostu jest u nas nie do zaakceptowania. Lubimy, gdy na zdjęcie np. krajobrazu ponakładane są różnego rodzaju filtry, kolory, efekt HDR itp. Wniosek jest tylko jeden – lubimy oglądać nieprawdziwe zdjęcia. Prym w ładnych i efektownych przeróbkach wiedzie Instagram. Wystarczy zrobić zdjęcie, a aplikacja zadba by za pomocą jednego dotknięcia znacznie zmienić wygląd zdjęcia. I jest to prawda, zdjęcie wygląda dużo bardziej efektownie, ale… nie przedstawia już tego co widzimy naprawdę.

Podrasowana rzeczywistość?

W rzeczywistości świat wcale nie ma tak kontrastowych kolorów jak wygląda to na zdjęciach. A więc czy zdjęcie po retuszu jest złe? Absolutnie nie! Jako ludzie lubimy odmianę i miło jest zobaczyć np. znane nam otoczenie z nieco z innej perspektywy czy w innej palecie kolorów. Problem pojawia się wtedy, gdy wszystkie zdjęcia tak wyglądają i trudno jest znaleźć konkretny krajobraz np. miejsca, które chcemy odwiedzić. Zdjęcia są podrasowane i czasami może spotkać nas zawód gdy już dojedziemy do danego miejsca jeśli kierowaliśmy się ładnymi fotkami.

Zdjęcie vs obróbka

Czasami zastanawiam się, czy bardziej zachwycamy się tym co jest na zdjęciu i jak autor poradził sobie z uchwyceniem obrazu, czy może tym jak ze zdjęciem poradził sobie filtr lub grafik odpowiednio je przerabiając? Mimo tych dywagacji sam lubię oglądać zdjęcia po ładnej obróbce i chyba należę do tych ludzi, którzy lubią filtry mimo wszystko :). Czy to dobrze, że lubimy zdjęcia po filtrach? Czy może lepsze są oryginalne? Jakie jest Wasze zdanie?


PS. jeśli masz konto na Facebooku, polub fanpage Konkretnego. Dzięki!
Tagi: , , , ,

Bądź miły! Uwielbiam wchodzić z Wami w dyskusję, proszę jednak, by krytyka była konstruktywna. Komentarz, który ma na celu obrażać mnie lub moich Czytelników może zostać usunięty. Tutaj każdy ma czuć się dobrze :)

Jestem także tutaj


YouTube - ostatni film z Filek.TV

YouTube - ostatni film z Konkretny.pl

Discord

Chcesz ze mną pograć?
Wbijaj na mój Discord

O blogu

Konkretny.pl to blog technologiczny, którego tematyka porusza kilka specjalistycznych dziedzin. Jednymi z najważniejszych są zagadnienia dotyczące technologii i Internetu, ale nie brakuje tutaj również typowych tekstów dotyczących finansów, marketingu, programowania, a nawet gier komputerowych. Życzę przyjemnej lektury :)


Social Media

 © 2011-2022 Konkretny.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wszystkie posty piszę w dobrej wierze. Nie odpowiadam jednak za wszelkie szkody, treść komentarzy oraz autentyczność informacji na stronie. Informuję, że publikowane pliki zostały sprawdzone programem antywirusowym w aktualnej wersji. Nie biorę jednak odpowiedzialności, jeśli coś się stanie.

| O mnie |   | Polityka Prywatności |   | Kontakt |