Przedłużanie czasu pracy baterii w smartfonie

Data dodania: jakiś czas temu
reklama

Smartfony to bardzo funkcjonalna hybryda telefonu komórkowego z komputerem. Mimo niewątpliwych zalet mają jedną, dość istotną wadę – krótki czas pracy baterii w porównaniu ze zwykłymi telefonami komórkowymi.

Można ten czas jednak wydłużyć wykonując kilka prostych czynności. Opisywane przykłady dotyczą telefonu z systemem Android:

  1. Wyłącz automatyczną synchronizację – telefony z systemem Android mają to do siebie, że automatycznie prowadzą ciągłą synchronizację z usługami Google, chociażby z Gmailem. Jest to na tyle wygodne, że w przypadku otrzymania maila telefon natychmiast nas poinformuje. Wadą jest duży pobór energii potrzebny na kontakt telefonu z siecią oraz zużywanie pakietu internetowego.

    Jeśli korzystasz z poczty elektronicznej proponuję byś zamiast domyślnego narzędzia Gmail, użył wbudowanej aplikacji E-mail, ponieważ w aplikacji domyślnej możesz ustalić jak często program ma łączyć się z siecią w celu sprawdzenia nowej poczty, czego w chwili pisania tej notki aplikacja dedykowana Gmailowi nie posiada. Dzięki temu możesz ustalić by program sprawdzał pocztę np. co godzinę tym samym ograniczając zużycie i pakietu, i baterii/akumulatora.

  2. Używaj WiFi z głową – jeśli stale używasz internetu w domu, sieć WiFi będzie najodpowiedniejsza. Trzeba jednak pamiętać, że włączona antena WiFi też pobiera energię. Jeśli więc nie korzystasz z sieci i Twój telefon nie ma potrzeby aktualizować czegokolwiek wyłącz ją. Warto jednak być zaopatrzonym w pakiet internetowy, ponieważ Android domyślnie często sam łączy się z Internetem. Sieci komórkowe oferują dziś pakiety, które nawet po wyczerpaniu nie generują dodatkowych kosztów, a jedynie zmniejszają prędkość transferu danych. Nie mając pakietu internetowego możesz mocno się zdziwić gdy dostaniesz rachunek.

    Jeśli nie masz zamiaru w ogóle korzystać z globalnej sieci istnieje możliwość całkowitego wyłączenia dostępu do Internetu. W tym celu należy wejść w Ustawienia/Komunikacja/Sieci telefonii komórkowej/ i odhaczyć ptaszka przy „Transmisja danych po sieci”.

  3. Wyłącz BlueTooth – ograniczenie korzystania z BlueTooth korzystanie wpłynie na czas pracy baterii. Jeśli go nie używasz, wyłącz go.
  4. Wyłącz GPS – GPS jest jednym z najbardziej pożerających energię komponentów. Jeśli nie jest Ci aktualnie potrzebny, wyłącz go.
  5. Zainstaluj program typu Task Manager – polecam zainstalować aplikację, która pokaże nam aktualnie użycie procesora. To właśnie aplikacje działając w tle potrafią szybko rozładować telefon. Nie polecam aplikacji, które zabijają procesy, bowiem mogą one często np. wyłączyć budzik uważając go za zbędny. Ja osobiście polecam aplikację darmową, Watchdog Task Manager Lite, która monitoruje poziom użycia procesora i informuje użytkownika jeśli któraś z aplikacji potrzebuje za dużo mocy. Więcej o niej przeczytasz w artykule o aplikacjach tutaj.
  6. Wyłącz 3G, włącz 2G – szybki internet 3G również pochłania nieco więcej z naszej baterii. Jeśli nie jest Ci potrzebny szybki internet warto przełączyć telefon w tryb 2G (np. EDGE). Do przeglądania stron czy nawigacji naprawdę wystarcza. By to zrobić należy wejść w Ustawienia/Komunikacja/Sieci telefonii komórkowej/Tryb pracy sieci/Tylko GSM.
  7. Zmniejsz jasność ekranu, wyłącz dźwięki „klawiszy”, wyłącz dodatkowe wibracje – elementy te pożerają mnóstwo energii, odpowiednie ustawienia pozytywnie wpłyną na czas pracy baterii.
  8. Ogranicz korzystanie z gier – jeśli dużo grasz za pomocą smartfona szybkie wyładowywanie się baterii jest rzeczą normalną. Im lepszą grafikę ma gra, tym więcej mocy potrzebuje telefon by ją wygenerować. Ograniczając granie przedłużasz czas pracy baterii.

Trzymanie się powyższych zasad pozwala mi cieszyć się działającym smartfonem przy średnim używaniu bez ładowania od 3 do 4 dni, z czego 4 dni jest możliwe tylko wtedy, jeśli wyłączam telefon na noc. Jedyną wadą wyłączenia smartfona na noc, którą odkryłem, jest niewłączający się budzik (no i oczywiście brak możliwości kontaktu za jego pomocą :P).

Telefon, na którym przetestowałem powyższe ustawienia to Samsung Galaxy Mini 2.


PS. jeśli masz konto na Facebooku, polub fanpage Konkretnego. Dzięki!




Tagi: , , , , , ,

Bądź miły! Uwielbiam wchodzić z Wami w dyskusję, proszę jednak, by krytyka była konstruktywna. Komentarz, który ma na celu obrażać mnie lub moich Czytelników może zostać usunięty. Tutaj każdy ma czuć się dobrze :)

Jestem także tutaj


YouTube - ostatni film z Filek.TV

YouTube - ostatni film z Konkretny.pl

Discord

Chcesz ze mną pograć?
Wbijaj na mój Discord

O blogu

Konkretny.pl to blog technologiczny, którego tematyka porusza kilka specjalistycznych dziedzin. Jednymi z najważniejszych są zagadnienia dotyczące technologii i Internetu, ale nie brakuje tutaj również typowych tekstów dotyczących finansów, marketingu, programowania, a nawet gier komputerowych. Życzę przyjemnej lektury :)


Social Media

 



© 2011-2024 Konkretny.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wszystkie posty piszę w dobrej wierze. Nie odpowiadam jednak za wszelkie szkody, treść komentarzy oraz autentyczność informacji na stronie. Informuję, że publikowane pliki zostały sprawdzone programem antywirusowym w aktualnej wersji. Nie biorę jednak odpowiedzialności, jeśli coś się stanie.

| O mnie |   | Polityka Prywatności |   | Kontakt |