Symulator Pociągu 2013 – recenzja

Data dodania: jakiś czas temu
reklama

Chyba każdy chłopiec chciał choć raz mieć możliwość poprowadzenia pociągu, chociażby w postaci modelu, który rozkładało się na podłodze i sterowało z pilota. Dziś w dobrym guście rozrywkę tę zastępują wirtualne symulatory. Czy Symulator Pociągu 2013 można rzeczywiście nazwać symulatorem? Zależy jak to na spojrzeć.

Symulator Pociągu 2013 to gra wydana w Polsce przez Techland, oryginalny tytuł brzmi natomiast RailWorks: Train Simulator 2013. Gra oferuje kilka tras, kilka lokomotyw, edytor tras oraz Steam Workshop, z którego można pobierać dodatki tworzone przez innych. Pomysł wydawał się ciekawy, bowiem w jednym miejscu można pobierać różne dodatki do gry. Problem w tym, że dodatki te są w wielu przypadkach płatne i to słono. Nie rozumiem trochę postawy twórców – gra w dniu pisania recenzji sprzedawana jest za około 70-80 zł, a za samą jedną dodatkową trasę trzeba zapłacić średnio około 120 zł! W związku z czym, jeśli chcemy tak naprawdę cieszyć się w pełni dodatkami musimy wyłożyć znacznie więcej pieniędzy niż zapłaciliśmy za grę, co moim zdaniem jest jakimś absurdem, bowiem mam nieodparte wrażenie, iż producent wydał grę mocno wybrakowaną tak by naciągnąć graczy na cały szereg płatnych DLC.

Sama rozgrywka wygląda natomiast lepiej. Scenariusze są dość standardowe, najczęściej opierają się na tym, by przy uwzględnianiu dopuszczalnej prędkości w odpowiednim czasie docierać do następnych stacji. Muszę przyznać, że model jazdy jest bardzo realistyczny i nie mam co do niego zastrzeżeń. Jednak by nazwać grę prawdziwym symulatorem, powinno dać się wcisnąć każdy możliwy przycisk. Tymczasem wcisnąć się da tylko kilka, także dla mnie gra nie jest żadnym symulatorem. Brawa natomiast należą się twórcom za interfejs, który stworzyli w sposób intuicyjny i pozwala bez większych trudności w zaaklimatyzowaniu się nowym graczom, którzy nigdy nie mieli do czynienia z podobnymi produkcjami. Jednak tak jak wspomniałem, te parę przycisków i przekładni to za mało by nazwać grę pełnokrwistym symulatorem. Pewnie część z Was zarzuci mi, jaki sens ma dawać możliwość np. wciśnięcia przycisku ogrzewania. Niby nie wpływa na jazdę, a jednak tak naprawdę zwiększa się pobór mocy i… wpływa nieznacznie na jazdę :). Tego jednak zabrakło.

Gra niestety szybko może się znudzić. Sytuację ratuje nieco całkiem rozbudowany edytor tras, jednak prędzej czy później zapragniemy nowych lokomotyw i nowych tras, a za nie trzeba w już słono płacić (przynajmniej darmowych tras i lokomotyw nie udało mi się znaleźć). Z darmowych rzeczy udało mi się jedynie pobrać nowe scenariusze, które oparte są o trasy i lokomotywy dołączone do gry.

Graficznie gra jest śliczna. Modele są dopracowane, efekty pogody oraz krajobrazy również. Gracz ma możliwość obserwacji jazdy z kilku kamer zewnętrznych, z kamery wewnętrznej z kabiny oraz jako pasażer pociągu. Brakuje mi natomiast opcji swobodnego poruszania się po składzie. Kamery niestety są sztywno umiejscowione i umożliwiają tylko rozglądanie się. Wyjątkiem jest kamera zewnętrzna, która umożliwia tryb swobodnego poruszania się po krajobrazie. Efekty dźwiękowe lokomotyw również są prawdziwie, a wiem to dlatego, że miałem okazje widzieć i słyszeć wiele z tych maszyn na żywo.

Gra nie uniknęła błędów językowych. Część rozkazów na trasach w ogóle nie jest przetłumaczona. Nie przeszkadza to natomiast w ogólnym odbiorze gry.

Symulator Pociągu 2013 to produkt solidny, jest jednak dość wybrakowany. Bez płatnych dodatków szybko może się znudzić. Grę polecam tylko maniakom kolejowym z zasobnym portfelem. Pozostałym osobiście natomiast polecam darmowy symulator polskich pociągów, który moim zdaniem cieszy dużo bardziej niż produkt komercyjny, ze względu na ogromną ilość maszyn, tras, ciągłym rozwoju i darmowej licencji – MaSzyna, o której więcej dowiecie się tutaj.

Ocena:

6/10

Plusy:
+ realistyczny model jazdy
+ dopracowane modele lokomotyw
+ ładna grafika i udźwiękowienie

Minusy:
– bardzo drogie dodatki DLC…
– …i sama gra również najtańsza nie jest
– bardzo mało tras i lokomotyw w standardzie
– mało możliwości jak na symulator


PS. jeśli masz konto na Facebooku, polub fanpage Konkretnego. Dzięki!

Bądź miły! Uwielbiam wchodzić z Wami w dyskusję, proszę jednak, by krytyka była konstruktywna. Komentarz, który ma na celu obrażać mnie lub moich Czytelników może zostać usunięty. Tutaj każdy ma czuć się dobrze :)

Jestem także tutaj


YouTube - ostatni film z Filek.TV

YouTube - ostatni film z Konkretny.pl

Discord

Chcesz ze mną pograć?
Wbijaj na mój Discord

O blogu

Konkretny.pl to blog technologiczny, którego tematyka porusza kilka specjalistycznych dziedzin. Jednymi z najważniejszych są zagadnienia dotyczące technologii i Internetu, ale nie brakuje tutaj również typowych tekstów dotyczących finansów, marketingu, programowania, a nawet gier komputerowych. Życzę przyjemnej lektury :)


Social Media

 © 2011-2022 Konkretny.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wszystkie posty piszę w dobrej wierze. Nie odpowiadam jednak za wszelkie szkody, treść komentarzy oraz autentyczność informacji na stronie. Informuję, że publikowane pliki zostały sprawdzone programem antywirusowym w aktualnej wersji. Nie biorę jednak odpowiedzialności, jeśli coś się stanie.

| O mnie |   | Polityka Prywatności |   | Kontakt |