6 zasad bezpiecznej bankowości elektronicznej

Data dodania: jakiś czas temu
reklama

klodka

Cyberprzestępcy nie śpią i wymyślają to coraz nowsze sposoby na wyłudzenie Twoich danych, szczególnie tych do konta bankowego. Jeśli myślisz, że token lub SMS kod zapewnią Ci 100% bezpieczeństwa jesteś w wielkim błędzie. Zapoznaj się z moimi 6 zasadami bezpiecznej bankowości, by zminimalizować ryzyko.

1. Zacznijmy od podstaw – antywirus i firewall

Pierwsza rada może wydawać się banalna, ale niech Was to nie zwiedzie. Osobiście znam osoby, które nie instalują programu antywirusowego oraz firewalla, żeby mieć kilka klatek więcej podczas gier online. Niestety, niesie to za sobą duże ryzyko przechwycenia naszych danych.

2. Masz token? Zamień na SMS kod

Aktualnie wirusy potrafią podmieniać numer konta odbiorcy podczas wykonywania przelewu, i co więcej, potrafią go podmieniać tak, że w przeglądarce wszystko jest ok. Jednak tak naprawdę pieniądze mogą pójść gdzie indziej. Jeśli autoryzujemy przelewy przez token lub zdrapki praktycznie nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy na pewno pieniądze idą na wskazane przez nas konto.

SMS kod nieco poprawia sytuację. Dlaczego? Ponieważ SMS kod z reguły zawiera informacje na temat numeru konta, na który wysyłamy przelew oraz kwotę. Teraz wystarczy dokładnie porównać, czy to co mamy w SMSie zgadza się z tym, co wpisaliśmy w przeglądarce. Jeśli dane są rożne koniecznie nie potwierdzaj tego przelewu!

Czy to oznacza, że SMS kod gwarantuje 100% bezpieczeństwa? Nie, ale jest bezpieczniejszy od tokenu. By ktoś mógł zafałszować również nasz SMS, musiałby np. zainfekować nasz telefon lub w inny sposób przesłać fałszywą wiadomość. Jednak stanowi to dodatkową przeszkodzę dla atakującego.

3. Stosuj silne hasła

Twórz długie i skomplikowane hasła, które składają się z różnych znaków. Pytanie tylko jak takie hasło zapamiętać? Można posłużyć się tzw. menedżerem haseł, np. KeePass, który potrafi hasła generować i przechowywać na dysku w postaci zaszyfrowanego pliku.

4. Często zmieniaj hasła

Silne hasło to nie wszystko. Ważne jest także to by odpowiednio często je zmieniać. Nie wahaj się, tu chodzi o Twoje pieniądze!

5. Najlepiej wyznacz osobny sprzęt

Jeśli jesteś np. księgowym/księgową, dobrze będzie jeśli wyznaczysz osobny komputer do wykonywania przelewów, taki na którym nie będzie żadnych zbędnych programów, najlepiej komputer z zainstalowanym Linuxem (choć i na niego znajdą się wirusy), do tego przeznaczyć osobny telefon do SMS kodów. Najlepiej by był to telefon klasyczny (nie smartfon) tak by nie miał możliwości instalacji zewnętrznych aplikacji.

6. Sprawdzaj, czy na pewno jesteś na stronie banku i nie podawaj wrażliwych danych

Zawsze upewnij się, czy na pewno znajdujesz się na stronie swojego banku. Cyberprzestępcy często tworzą strony łudząco podobne do strony banku, jednak znajdują się one najczęściej pod nieco innym adresem internetowym. Sprawdź czy adres jest poprawny, czy połączenie jest szyfrowane (ikona kłódki) oraz czy certyfikat SSL rzeczywiście wystawiony jest dla Twojego banku (kliknij w kłódkę by dowiedzieć się więcej).

I jeszcze jedna bardzo ważna zasada. Bank i chyba każda inna firma nigdy nie prosi o podanie swoich danych osobowych czy też loginu i hasła w mailu czy telefonicznie. Nie spotkałem się też by wysyłali mi jakikolwiek załącznik. Załącznik w mailu od „banku” to najprawdopodobniej wirus. Nie otwieraj wszystkiego jak popadnie, zachowaj czujność, jest wielu chętnych na Twoją nieuwagę i Twoje pieniądze.

Słowem podsumowania

Nie ma żadnej 100% metody, która zabezpieczy nas na pewno. To jak bardzo jesteśmy bezpieczni najczęściej zależy od nas samych, pamiętajcie o tym 🙂


PS. jeśli masz konto na Facebooku, polub fanpage Konkretnego. Dzięki!




Tagi: , , , , ,

Bądź miły! Uwielbiam wchodzić z Wami w dyskusję, proszę jednak, by krytyka była konstruktywna. Komentarz, który ma na celu obrażać mnie lub moich Czytelników może zostać usunięty. Tutaj każdy ma czuć się dobrze :)

Jestem także tutaj


YouTube - ostatni film z Filek.TV

YouTube - ostatni film z Konkretny.pl

Discord

Chcesz ze mną pograć?
Wbijaj na mój Discord

O blogu

Konkretny.pl to blog technologiczny, którego tematyka porusza kilka specjalistycznych dziedzin. Jednymi z najważniejszych są zagadnienia dotyczące technologii i Internetu, ale nie brakuje tutaj również typowych tekstów dotyczących finansów, marketingu, programowania, a nawet gier komputerowych. Życzę przyjemnej lektury :)


Social Media

 



© 2011-2024 Konkretny.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wszystkie posty piszę w dobrej wierze. Nie odpowiadam jednak za wszelkie szkody, treść komentarzy oraz autentyczność informacji na stronie. Informuję, że publikowane pliki zostały sprawdzone programem antywirusowym w aktualnej wersji. Nie biorę jednak odpowiedzialności, jeśli coś się stanie.

| O mnie |   | Polityka Prywatności |   | Kontakt |