ePUAP Ci nie działa? Spokojnie, to standard

Data dodania: jakiś czas temu
reklama

epuap

ePUAP czyli Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej ma już kilka lat. Za jej pomocą można bez wychodzenia z domu założyć firmę czy zarejestrować się w Urzędzie Pracy. Problem, w tym, że system z poprawnym działaniem często ma jakieś problemy.

Z usług administracji publicznej nie korzystam często. Niecodziennie zakłada się firmę, czy zmienia jakiekolwiek informacje, o których powinna wiedzieć administracja publiczna. Niestety, za każdym razem, kiedy próbuję coś zrobić, zawsze kończy się to jakimś błędem. Oto kilka przypadków, w których miałem problem z platformą ePUAP.

1. Rejestrowanie firmy

Rejestracja firmy przez ePUAP udała mi się dopiero za 3 razem. Wcześniej, na ostatnim etapie rejestracji, kiedy to już wystarczy „podpisać” dokument właśnie profilem zaufanym ePUAP (coś jak podpis elektroniczny), operacja zakończała się bliżej nieokreślonym błędem. I co wtedy? Musiałem wypełniać formularz raz jeszcze.

2. Zgłaszanie zbioru bazy do GIODO

Do GIODO, czyli Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych można zgłaszać bazy elektronicznie, podpisując je profilem zaufanym ePUAP. Taką operację robiłem jakieś 3 razy w ciągu roku. Oczywiście, za każdym razem nie udało się tego zrobić przez jedną próbę. Pierwszą bazę musiałem „podpisywać” dokładnie… 10 razy. Dopiero za 10-tym razem system załapał i nie wywalił błędu. W następnych zgłoszeniach baz system przyjął dane „już” za 3 razem 🙂

3. Rejestracja do Urzędu Pracy

Rejestracja do Urzędu Pracy jest przez ePUAP naprawdę wygodna, bo można to załatwić w 30 minut, zamiast tracić pół dnia na stanie w kolejkach, serio. Sam namówiłem członków rodziny, by sobie profil zaufany w ePUAP założyli. I od czasu do czasu pojawia się sytuacja, że pomagam im się zarejestrować w Urzędzie Pracy właśnie przez ePUAP. Czasami udaje się to za pierwszym razem, niestety częściej rejestracja nie przechodzi wcale i trzeba odczekać np. godzinę, aż system zacznie działać poprawnie.

Wnioski

Czy warto korzystać z ePUAP? Zdecydowanie tak, choć bywa, że można dostać białej gorączki zanim coś zacznie działać jak należy. Mimo wszystko oszczędność czasu jest i tak nieporównywalnie większa niż jeśli miałbym udać się do urzędu załatwiać sprawy w tradycyjny sposób.

Czasami ePUAP umożliwia zapisanie danego formularza do pliku. Warto to robić, bowiem w razie awarii można przywrócić to, co się wpisało, prosto z pliku zamiast ponownie wypełniać wszystkie pola formularza od początku.

Na koniec taka refleksja – jak to możliwe, że system, który kosztował tak wiele działa tak źle. Czy to wina tego, że portale administracji publicznej są rozproszone i to one mają problem z łączeniem się z ePUAP, czy to wina ogólnie całego systemu? Zapraszam do dyskusji.


PS. jeśli masz konto na Facebooku, polub fanpage Konkretnego. Dzięki!
Tagi: , , ,

Bądź miły! Uwielbiam wchodzić z Wami w dyskusję, proszę jednak, by krytyka była konstruktywna. Komentarz, który ma na celu obrażać mnie lub moich Czytelników może zostać usunięty. Tutaj każdy ma czuć się dobrze :)

Jestem także tutaj


YouTube - ostatni film z Filek.TV

YouTube - ostatni film z Konkretny.pl

Discord

Chcesz ze mną pograć?
Wbijaj na mój Discord

O blogu

Konkretny.pl to blog technologiczny, którego tematyka porusza kilka specjalistycznych dziedzin. Jednymi z najważniejszych są zagadnienia dotyczące technologii i Internetu, ale nie brakuje tutaj również typowych tekstów dotyczących finansów, marketingu, programowania, a nawet gier komputerowych. Życzę przyjemnej lektury :)


Social Media

 © 2011-2022 Konkretny.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wszystkie posty piszę w dobrej wierze. Nie odpowiadam jednak za wszelkie szkody, treść komentarzy oraz autentyczność informacji na stronie. Informuję, że publikowane pliki zostały sprawdzone programem antywirusowym w aktualnej wersji. Nie biorę jednak odpowiedzialności, jeśli coś się stanie.

| O mnie |   | Polityka Prywatności |   | Kontakt |