Na co zwrócić uwagę przy wynajmowaniu mieszkania? 6 wskazówek

Data dodania: jakiś czas temu
reklama

mieszkanie

W końcu przychodzi taki czas, że trzeba wyfrunąć z rodzinnego gniazda i wynająć jakieś mieszkanie lub po prostu poszukać czegoś innego. Niestety, większości z nas nie stać na zakup mieszkania na własność i pozostaje tylko wynajem. Na co zwrócić uwagę?

Trochę doświadczenia w szukaniu mieszkań mam, głównie z czasów studenckich, ale i teraz rady te są jak najbardziej aktualne. Zapraszam do zapoznania się z nimi, a jak masz jakieś uwagi lub chcesz wymienić się doświadczeniami, zapraszam do komentowania 🙂

1. Cena mieszkania w ogłoszeniu bardzo często jest zaniżona

Niestety to jest jakaś zaraza. Praktycznie 98% ofert, które przeglądam, mają ukryte koszty. Np. jest do wynajęcia mieszkanie za 1200 zł, a gdy wczytasz się w opis okazuje się, że to 1200 zł to czysty zysk dla właściciela, do tego dochodzi czynsz dla spółdzielni plus pozostałe opłaty. Jeśli chodzi o opłaty takie jak prąd czy woda rozumiem, są one różne w zależności od zużycia. No ale cholera jasna, czy tak ciężko dodać czynsz do ceny, który bądź co bądź jest kosztem stałym?

Żeby było ciekawiej, nie brakuje ogłoszeń, w których o opłatach ekstra dowiesz się dopiero z rozmowy telefonicznej.

2. Kaucja za mieszkanie? Ok, ale w granicach rozsądku

Wynajmujący najczęściej chcą wpłaty kaucji, którą zobowiązują się oddać, gdy umowa najmu zostanie rozwiązana. Jeśli wynajmujący żąda kaucji zbyt dużej w stosunku to miesięcznego czynszu, miej się na baczności. Oszustów nie brakuje.

Z kaucjami jest też inny ciekawy problem. Spotkałem się bowiem w swoim życiu z przypadkiem, w którym właściciel zaczynał na siłę doszukiwać się uszkodzeń by potrącić z kaucji. Pamiętajcie, że tzw. „naturalne zużycie się mieszkania” czyli np. zżółknie ściana po prostu ze starości itp. nie podlegają potrąceniom z kaucji. Zanim wprowadzicie się do mieszkania, sprawdźcie je dokładnie, odnotujcie wszystkie usterki, tak by później właściciel nie próbował tego sobie odciągnąć właśnie z kaucji.

3. Mieszkanie umeblowane czy nie?

Mieszkanie umeblowane to wygoda, ale nie zawsze jest to opcja pożądana. Zależy to np. od tego jak długo masz zamiar tam mieszkać. Jeśli szukasz mieszkania, w którym masz zamiar pomieszkać dłużej, warto zastanowić się nad pustym mieszkaniem. Jeśli natomiast szukasz czegoś na jakiś czas i nie masz zamiaru pozostawać tam dłużej niż np. 1 rok, lepiej moim zdaniem wybrać mieszkanie umeblowane. W momencie wyprowadzki nie ma takiego problemu z przewiezieniem przedmiotów.

4. Pamiętaj o umowie najmu

Umowa najmu to podstawa i gwarancja, że nikt Was nagle stamtąd nie wyrzuci „bo tak”. Oczywiście treść umowy dokładniej przestudiujcie. Uwaga ważne! Właściciele czasami umowę najmu próbują nazwać jako umowę użyczenia bez podania kwoty czynszu. Jest to trik, który polega na ominięciu prawa podatkowego. Jeśli ktoś użycza (a nie wynajmuje) Wam mieszkanie, to zgodnie z prawem to Wy musicie zapłacić podatek, ponieważ wtedy teoretycznie macie mieszkanie za darmo, a więc macie korzyść. Nie dajcie się w to wplątać.

5. Odpowiedzialność za naprawy

Postarajcie się zadbać, by w umowie jasno określić, kto odpowiada za naprawy, gdyż polskie prawo niestety nie jest zbyt precyzyjne w tej kwestii i mogą powstawać nieporozumienia.

6. Zwróć uwagę, czy masz gdzie zaparkować

Mieszkania są różne, czasami znajdują się w miejscach gdzie albo nie ma gdzie w ogóle zaparkować, albo nie ma gdzie zaparkować bezpłatnie. Jest to też element, który można podnieść przy negocjacjach. Zwracajcie na to uwagę.

Mam nadzieję, że wskazówki te będą dla Was pomocne. Udanego poszukiwania mieszkania! 🙂


PS. jeśli masz konto na Facebooku, polub fanpage Konkretnego. Dzięki!
Tagi: , , , , ,

Bądź miły! Uwielbiam wchodzić z Wami w dyskusję, proszę jednak, by krytyka była konstruktywna. Komentarz, który ma na celu obrażać mnie lub moich Czytelników może zostać usunięty. Tutaj każdy ma czuć się dobrze :)

Jestem także tutaj


YouTube - ostatni film z Filek.TV

YouTube - ostatni film z Konkretny.pl

Discord

Chcesz ze mną pograć?
Wbijaj na mój Discord

O blogu

Konkretny.pl to blog technologiczny, którego tematyka porusza kilka specjalistycznych dziedzin. Jednymi z najważniejszych są zagadnienia dotyczące technologii i Internetu, ale nie brakuje tutaj również typowych tekstów dotyczących finansów, marketingu, programowania, a nawet gier komputerowych. Życzę przyjemnej lektury :)


Social Media

 © 2011-2023 Konkretny.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wszystkie posty piszę w dobrej wierze. Nie odpowiadam jednak za wszelkie szkody, treść komentarzy oraz autentyczność informacji na stronie. Informuję, że publikowane pliki zostały sprawdzone programem antywirusowym w aktualnej wersji. Nie biorę jednak odpowiedzialności, jeśli coś się stanie.

| O mnie |   | Polityka Prywatności |   | Kontakt |