Jak zwolnić miejsce na dysku systemowym (oczyszczanie dysku) – poradnik

Data dodania: jakiś czas temu
reklama

Znikające miejsce na dysku systemowym (najczęściej dysk C) to powszechny problem użytkowników systemu Windows. Najczęściej odpowiadają za to różnego rodzaju aktualizacje oprogramowania czy zaśmiecanie folderów systemowych plikami tymczasowymi. Poniżej przedstawię Wam kilka wskazówek na odzyskanie nieco miejsca na swoim dysku dla Windows 10 (choć dla Windows 7 i 8.1 też powinno działać). Zastrzegam jednak, że opisane operacje wykonujecie na własną odpowiedzialność.

1. Usunięcie starych punktów przywracania systemu

Usunięcie starych punktów przywracania systemu jest jednym z najprostszych kroków do zwolnienia miejsca na dysku. Windows co jakiś czas sam tworzy takie punkty, dlatego warto sprawdzić, czy nie ma ich za dużo.

By usunąć punkty przywracania systemu należy wykonać następujące kroki:

  1. Wyświetl okno „Ten komputer”, następnie w wolnym miejscu w oknie kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz „Właściwości”. Pojawi się okno „System”;
  2. W wyświetlonym oknie po lewej wybierz pozycję „Ochrona systemu”. Pojawi się okno „Właściwości systemu”;
  3. W oknie zapewne zauważysz krótką listę dysków w systemie. Zaznacz dysk, przy którym ochrona oznaczona jest jako włączona. Kliknij „Konfiguruj”;
  4. Teraz suwakiem możesz ustalić, ile miejsca dla wybranego dysku mogą zajmować punkty przywracania systemu. Możesz także tutaj usunąć wszystkie dotychczas wykonane punkty przywracania dla danego dysku. Jeśli usuniesz wszystkie, dobrze jest zaraz po tym wykonać na wszelki wypadek jeden świeży punkt przywracania.

2. Wyłączenie hibernacji – Windows 10 i nie tylko

Hibernacja pozwala nam na wyłączenie komputera, jednak w sposób taki, że po jego włączeniu nadal będziemy mieć uruchomione wszystkie programy, który działały tuż przed hibernacją. Nie często jednak stosuje się tę metodę, dlatego jeśli jej nie używasz, warto ją wyłączyć. Da to nam kilka dodatkowych gigabajtów miejsca.

By wyłączyć hibernację wykonaj następujące kroki:

  1. Wybierz menu Start i wpisz cmd w polu „Rozpocznij wyszukiwanie”;
  2. Kliknij prawym przyciskiem myszy na cmd, a następnie kliknij „Uruchom jako administrator„;
  3. W oknie z wierszem poleceń wpisz: powercfg.exe /hibernate off, a następnie naciśnij ENTER;
  4. Właśnie odzyskałeś/aś kilka dodatkowych GB 🙂

3. Oczyszczanie dysku (najczęściej C) i usuwanie plików w trybie czyszczenia plików systemowych

System Windows posiada wbudowane narzędzie do oczyszczania dysku. Warto uruchomić je w trybie czyszczenia plików systemowych. Można tak odzyskać sporo miejsca np. po starych aktualizacjach systemu.
Poniżej opis wykonania takiego czyszczenia:

  1. Wyświetl okno „Ten komputer”;
  2. Kliknij prawym przyciskiem myszy na wybrany dysk i wybierz „Właściwości”;
  3. W nowym oknie kliknij „Oczyszczanie dysku”. Komputer będzie przeszukiwać dysk w poszukiwaniu niepotrzebnych plików. Może to chwilę zająć;
  4. Po zakończeniu przeszukiwania zignoruj zaprezentowaną listę i kliknij „Oczyść pliki systemowe”. Ponownie rozpocznie się przeszukiwanie, może potrwać nieco dłużej;
  5. Teraz po zakończeniu możesz na spokojnie przejrzeć listę rzeczy do wyrzucenia. U mnie najwięcej zajmowały „Poprzednie instalacje systemu Windows”, bo aż ponad 20 GB.

4. Czyszczenie cache pakietu Adobe

Osoby, które używają aplikacji z pakietu Adobe w swojej pracy zapewne zauważają, że miejsce uchodzi im wyjątkowo szybko. W zależności od rodzaju oprogramowania, miejsce do schodzi szybciej lub wolniej. Dlatego warto co jakiś czas czyścić tzw. „cache” tej aplikacji. Jednak uwaga! Tę operację wykonujcie tylko jeśli zakończyliście już pracę nad danym projektem gdyż może to spowodować, że projekt się Wam posypie.

Aby wyczyścić cache w Adobe wykonaj następujące kroki:

  1. Kliknij Menu Start i w polu wyszukiwania wpisz %appdata%, zatwierdź enterem;
  2. Powinien otworzyć Ci się folder Roaming. Znajdź tam folder Adobe, a następnie folder Common;
  3. Wejdź w każdy z folderów, który ma w nazwie „Media Cache” i usuń znajdujące się tam pliki. To wszystko.

Mam nadzieję, że zaprezentowane sposoby pomogły Wam odzyskać utracone miejsce. Jeśli tak, kliknij proszę poniżej ikonę G+1 pod tym artykułem, pomoże to innym łatwiej wyszukać ten materiał. Dzięki!


PS. jeśli masz konto na Facebooku, polub fanpage Konkretnego. Dzięki!




Tagi: , , , , , , , , , ,

Bądź miły! Uwielbiam wchodzić z Wami w dyskusję, proszę jednak, by krytyka była konstruktywna. Komentarz, który ma na celu obrażać mnie lub moich Czytelników może zostać usunięty. Tutaj każdy ma czuć się dobrze :)

Jestem także tutaj


YouTube - ostatni film z Filek.TV

YouTube - ostatni film z Konkretny.pl

Discord

Chcesz ze mną pograć?
Wbijaj na mój Discord

O blogu

Konkretny.pl to blog technologiczny, którego tematyka porusza kilka specjalistycznych dziedzin. Jednymi z najważniejszych są zagadnienia dotyczące technologii i Internetu, ale nie brakuje tutaj również typowych tekstów dotyczących finansów, marketingu, programowania, a nawet gier komputerowych. Życzę przyjemnej lektury :)


Social Media

 



© 2011-2024 Konkretny.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wszystkie posty piszę w dobrej wierze. Nie odpowiadam jednak za wszelkie szkody, treść komentarzy oraz autentyczność informacji na stronie. Informuję, że publikowane pliki zostały sprawdzone programem antywirusowym w aktualnej wersji. Nie biorę jednak odpowiedzialności, jeśli coś się stanie.

| O mnie |   | Polityka Prywatności |   | Kontakt |