Przelewy: token czy SMS kod? 5 porad bezpieczeństwa

Data dodania: jakiś czas temu
reklama

przelewy

Niemal każdy z nas posiada konto bankowe i chyba nie ma już banku, który nie oferowałby elektronicznych przelewów bankowych wykonywanych w domu. Czy lepszy jest SMS kod czy może token? A może zdrapka?

Nie tylko sposób autoryzacji ma znaczenie, bardzo ważna jest też nasza własna czujność przy wykonywaniu tego rodzaju przelewów oraz sprawdzenie, czy wszystkie dane, w szczególności numer konta bankowego jest właściwy. W tym celu postaraj się przestrzegać następujących kroków:

1. Nigdy nie loguj się do banku z nieswojego komputera

Tak naprawdę nie wiesz, co znajduje się np. na firmowym komputerze, nie wiesz kto ma do niego dostęp i czy nie ma na nim złośliwego oprogramowania. Przechwycenie przez osoby trzecie dostępu do naszego konta bankowego może być opłakane w skutkach. Zawsze loguj się tylko z zaufanego urządzenia.

2. SMS czy token? A może zdrapka?

SMS kod jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż token z bardzo prostego powodu. Aktualnie „w modzie” są wirusy, które podmieniają wprowadzony przez nas numer konta na inny, fałszywy, jednocześnie wyświetlając nam na ekranie ten właściwy. W czasie wykonywania przelewu zatwierdzanego przez SMS kod, w samej wiadomości SMS podawany jest zazwyczaj nr konta przelewu oraz kwota. To jest nasza ostatnia szansa by dokładnie sprawdzić, czy nr konta oraz kwota zgadzają się z tym, co rzeczywiście wprowadziliśmy na stronie banku. Jeżeli wirus podmienił nr konta, w tej właśnie wiadomości zobaczysz, gdzie naprawdę zostaną wysłane pieniądze.

W przypadku tokenu lub zdrapki, nie mamy takiej możliwości, gdyż token jedynie wyświetla sam kod do autoryzacji transakcji. Oczywiście metodę z SMS kodem też można obejść, jednak jest to dla przestępcy znaczne utrudnienie (np. musiałby dodatkowo zawirusować telefon lub przechwycić idącego do nas z banku SMSa).

3. Sprawdzaj historię przelewów

Są co prawda wirusy, które potrafią podmieniać numery kont nawet w historii, ale jest to zawsze mimo wszystko dodatkowy sposób weryfikacji, czy pieniądze rzeczywiście zostały wysłane na właściwe konto.

4. Nie rób przelewów będąc podłączonym do otwartej sieci Wi-Fi

Otwarte sieci Wi-Fi są bardzo mocno narażone na podsłuch przez osoby trzecie. Nigdy nie loguj się w takich sieciach gdziekolwiek. Naprawdę łatwo jest przechwycić czyjeś hasła. Zawsze korzystaj tylko z zaufanego urządzenia w zaufanej sieci.

5. Zdrowy rozsądek to podstawa

Nie ufaj linkom w mailach, nie otwieraj załączników, co do których nie masz pewności. Do kwestii bezpieczeństwa internetowego podchodź ze szczególną rozwagą. Naprawdę wiele jest osób, które będą chciały nakłonić Cię do podania swoich danych logowania. Pamiętaj, że bank nigdy nie prosi o podanie haseł czy kodów ze zdrapek, tokenu, SMS kodu, jeśli nie wykonujesz rzeczywistej transakcji.


PS. jeśli masz konto na Facebooku, polub fanpage Konkretnego. Dzięki!




Tagi: , , , , , ,

Bądź miły! Uwielbiam wchodzić z Wami w dyskusję, proszę jednak, by krytyka była konstruktywna. Komentarz, który ma na celu obrażać mnie lub moich Czytelników może zostać usunięty. Tutaj każdy ma czuć się dobrze :)

Jestem także tutaj


YouTube - ostatni film z Filek.TV

YouTube - ostatni film z Konkretny.pl

Discord

Chcesz ze mną pograć?
Wbijaj na mój Discord

O blogu

Konkretny.pl to blog technologiczny, którego tematyka porusza kilka specjalistycznych dziedzin. Jednymi z najważniejszych są zagadnienia dotyczące technologii i Internetu, ale nie brakuje tutaj również typowych tekstów dotyczących finansów, marketingu, programowania, a nawet gier komputerowych. Życzę przyjemnej lektury :)


Social Media

 



© 2011-2024 Konkretny.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wszystkie posty piszę w dobrej wierze. Nie odpowiadam jednak za wszelkie szkody, treść komentarzy oraz autentyczność informacji na stronie. Informuję, że publikowane pliki zostały sprawdzone programem antywirusowym w aktualnej wersji. Nie biorę jednak odpowiedzialności, jeśli coś się stanie.

| O mnie |   | Polityka Prywatności |   | Kontakt |